pustelnia-zlotego-lasu-dziedziniec.jpg

Oferta Dzień Nauczyciela 2017 w Pustelni Złotego Lasu

Szanowni Państwo,

Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, mamy przyjemność przedstawić propozycję pobytu integracyjnego dla nauczycieli, pracowników szkół i oświaty w wyjątkowym miejscu Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, która w 2017 roku obchodzi jubileusz 400 lat istnienia. To szczególne miejsce ciszy, kontemplacji, spokoju i kontaktu z drugim człowiekiem oraz przyrodą.

Nasz 2-dniowy pakiet „Dzień Nauczyciela 2017” łączy atrakcje Relaksacyjno – Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego SPeS- zdrowie przez ciszę, elegancką kolację z zimną płytą w sali bankietowej, zwiedzanie zabytkowego klasztoru pokamedulskiego, wystaw fotograficznych oraz archeologicznej prezentującej historię najnowszą. Lokalizacja Pustelni w powiecie staszowskim daje możliwość rozbudowania oferty o wycieczki w najciekawsze zakątki regionu świętokrzyskiego.

Dzień 1

Przyjazd do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach własnym środkiem transportu. Do dyspozycji Gości są pokoje- cele, klasztorny refektarz, sauna, uroczy ogród z altaną i miejscem na grilla, biblioteka oraz kaplica dostępna całodobowo. Zakwaterowanie. Zapewniamy pokoje 1-, 2-, 3-4 osobowe przestronne pokoje z łazienkami, apartamenty i domek eremicki dla 4 osób, z dostępem do bezprzewodowego internetu. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14:00.

W ramach pobytu oferujemy spacery po lesie z kijkami Nordic Walking, przejażdżki rowerowe, relaks w klasztornych ogrodach oraz korzystanie z sauny czy też foteli masujących. Istnieje możliwość skorzystania z masażu klasycznego lub gorącymi kamieniami-za dodatkową odpłatnością.

Godz. 18.00 możliwość udziału we Mszy św.

Wieczorem kolacja integracyjna z zimną płytą i napojami w eleganckiej sali bankietowej, dostępnej na wyłączność. Klimat wieczoru zapewni nastrojowa muzyka z odtwarzacza. Nocleg w klimatycznych pokojach-celach Pustelni Złotego Lasu.

Dzień 2

Śniadanie w Restauracji kamedulskiej serwowane w formie bufetu. Następnie zwiedzanie Klasztoru pokamedulskiego – XVII wiecznej perły baroku regionu świętokrzyskiego. „Tu przez dwa stulecia modlitwa i kontemplacja przeplatały się z pracą i rekreacją, zaś benedyktyńskie Ora et labora współbrzmiało z Momento mori. Tu kameduli realizowali swoje życiowe motto: „Żyć sam na sam z Bogiem i dla Boga samego”. Dlatego dziś mówi się, że to miejsce położone jest bliżej Boga. Oprócz barowej świątyni w ramach pakietu można zobaczyć Muzeum serialu „Czarne Chmury” oraz zwiedzić Galerię Kamedulską, gdzie znajduje się wystawa archeologiczna. Zwiedzanie trwa około 1 godziny i odbywa się pod okiem przewodnika.

Atrakcje pokamedulskie w Pustelni Złotego Lasu:

 • Barokowy kościół z XVII w.
 • Galeria Kamedulska
 • Muzeum serialu „Czarna chmury”
 • Wystawy:
 • - Odkrycia archeologiczne w Pustelni Złotego Lasu - Historia klasztoru kamedułów w Rytwianach - Historia życia pustelniczego - Piętnaście lat z czterystu – historia najnowsza
 • Restauracja kamedulska – potrawy według benedyktyńskich i kamedulskich receptur.

Gadżet jubileuszowy - niespodzianka do nabycia w Aptece klasztornej dla każdego uczestnika.

Cena dla dużych grupy powyżej 30 osób: 200 zł/os.

Cena dla małych grup od 15 – 30 osób: 260 zł/os.

ŚWIADCZENIA dostępne w ramach 2-dniowego pakietu „Dzień Nauczyciela 2017”:

Korzystanie z atrakcji Relaksacyjno- Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego SPeS Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach:

 • spacery po lesie z kijkami Nordic Walking
 • sauna, fotele masujące, masaże: klasyczny i ciepłymi kamieniami
 • rowery

Kolacja integracyjna z zimną płytą i napojami w sali bankietowej na wyłączność

Nocleg w 1, 2, 3 – 4 osobowych pokojach, apartamentach lub domku eremickim Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Śniadanie w formie szwedzkiego stołu

Zwiedzanie barokowego kościoła z XVII w. – klasztoru pokamedulskiego

 • możliwość wyciszenia i kontemplacji w chórze zakonnym i klasztornych ogrodach
 • zwiedzanie wystaw tematycznych,
 • degustacja potraw w Restauracji kamedulskiej.

Dla każdego uczestnika możliwość nabycia jubileuszowego gadżetu w Aptece klasztornej.

Opcje dodatkowe (dopłata do pakietu):

  • Podziemia Sandomierskiego Rynku

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu lub podziemia w Sandomierzu lub lochy w Sandomierzu to system dawnych czternasto i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Obecna podziemna trasa utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (w części z nich udało się zachować pierwotne wątki obmurowań). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów.

  • Warsztaty dla nauczycieli

Realizujemy szkolenia w trakcie pobytu, które są doskonałą okazją nie tylko do podniesienia kompetencji, lecz także do integracji zespołu. Przykładowe tematy: Sztuka autoprezentacji, Kultura języka i wypowiedzi, Budowanie autorytetu w szkole…

Serdecznie zapraszamy!

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach ul. Klasztorna 25, 26-293 Rytwiany

Rezerwacji pobytu można dokonać telefonicznie dzwoniąc pod numer tel. 15 864 7795 lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

„Laudis perennis” w rytwiańskim eremie

W dnia 23-24 września 2017r. miała miejsce kolejna, wyjątkowa uroczystość w ramach wydarzeń Roku Jubileuszowego. Pod honorowym patronatem ks. biskupa dr Krzysztofa Nitkiewicza - Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej oraz prof. Piotra Glińskiego - Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Agaty Wojtyszek - Wojewody Świętokrzyskiego odbyło się Sympozjum naukowe pn.: „Kameduli w Rytwianach. 400 lat Pustelni Złotego Lasu, 1617-2017”.

Wśród prelegentów znaleźli się znakomici naukowcy - znawcy architektury, artyści, konserwatorzy zabytków, archeolodzy, historycy sztuki z kraju i zza granicy. Obecni byli kameduli – Ojciec Winfried Leipold EC z Włoch przeor Kongregacji Monte Korona w klasztorze Monte Rua oraz Ojciec Marek Szeliga OSB, przeor klasztoru na Bielanach w Krakowie oraz przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści i mieszkańcy regionu zainteresowani tematyką.

Bogactwo merytoryczne wygłoszonych referatów z udziałem znakomitych naukowców potwierdziło jak różnorodne aspekty tworzą kontekst dziedzictwa duchowego i materialnego rytwiańskiego eremu. Tematem przewodnim konferencji było ukazanie wieloletnich badań naukowych prezentujących walory artystyczne i historyczne szeroko pojętej problematyki eremu rytwiańskiego. Nie ulega wątpliwości, że złożoność zagadnień i obszerność wiedzy otwiera wiele wątków w dyskusji.

„Dziś, poprzez to sympozjum następuje dopełnienie uroczystości jubileuszowych. Do bogatych przeżyć duchowych dołączamy część naukową. Gościmy największych specjalistów z Polski i zagranicy zajmujących się życiem i duchowością kamedułów oraz architekturą i sztuką związaną z eremami. Każdy z przybyłych naukowców prezentując swoją wiedzę niezwykle ubogaca nas i przybliża do tego, co stanowiło i nadal stanowi sens życia eremitów kamedułów”- powiedział rektor kościoła w Rytwianach, ks. Wiesław Kowalewski.

W pierwszym dniu w Sympozjum uczestniczył ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski wyraził radość, że obok aspektów duchowych jubileuszu znalazła się inicjatywa o charakterze naukowym. Pomaga ona lepiej zrozumieć bogactwo życia duchowego mnichów kamedulskich oraz ich wkład w misję ewangelizacyjną Kościoła.

Erem kamedulski jako miejsce rozbrzmiewającej „Laudis perennis” to tytuł pierwszego referatu, wygłoszonego przez ks. prof. dr hab. Waldemara Pałęckiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego św. Jana Pawła II.

Ks. dr hab. Tomasz Moskal również z KUL-u przypomniał bogate dzieje kamedułów – ich duchowość, styl życia codziennego oraz wpływ na wiarę i kulturę regionu. Z kolei prof. dr hab. Zbigniew Bania z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie zwrócił uwagę na postaci wielkich fundatorów - braci Tęczyńskich ukazując potrzebę pogłębienia badań nad rolą wielkich rodów magnackich w tym regionie. Ks. kan. Stanisław Bastrzyk – proboszcz z sąsiedniego Niekrasowa, odwołując się do zapisków historycznych przybliżył kontekst bardzo trudnego okresu rytwiańskiego eremu, który miał miejsce po kasacji klasztoru. Panie archeolog mgr Agnieszka Książyńska i mgr Monika Łyczak – Absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprezentowały wyniki badań archeologicznych eremitorium kamedułów w Rytwianach z 2014 r. Zaprosiły uczestników sympozjum do odwiedzin Galerii Kamedulskiej, gdzie znajduje się ich autorska wystawa prezentująca unikatowe eksponaty.

Z kolei prof. dr ab. arch. Maria Brykowska z Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opowiedziała o kościele w Rytwianach w świetle praktyki i przepisów kongregacji kamedułów pustelników Monte Corona odwołując się do licznych badań naukowych własnych i swoich studentów z Politechniki Warszawskiej lecz nie tylko.

O wpływie kamedułów na sztukę i o przedstawieniach życia kamedulskiego w sztuce mówiła prof. dr hab. Christie Moisan-Jabłoński z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie prezentując wyniki badań poświęconych przedstawieniom kamedulskich świętych występujących na przedpiersiach stall kościoła w Rytwianach w kontekście programu ikonograficznego kamedulskiej świątyni. A dr Lucilla Conigliello z Florencji w bardzo interesujący sposób ukazała malarską twórczość o. Wenantego z Subiaco na terenie Włoch. Jej wykład prowadzony w języku włoskim na żywo tłumaczył ks. dr Tomasz Orzeł – dyrektor szkoły katolickiej w Stalowej Woli.

Pani mgr Elżbieta Graboś – artysta, konserwator dzieł sztuki, Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przedstawiła zagadnienia towarzyszące pracom konserwatorskim w Pustelni Złotego Lasu skupiając uwagę na odkrywaniu tajemnic warsztatów twórców, badaniach nad kondycją substancji zabytkowej i występowaniem zagrożeń.

Drugi dzień Sympozjum rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. biskup dr Edward Frankowski. W uroczystym kazaniu podkreślił wielokrotnie fakt, iż klasztor pokamedulski to wyjątkowe miejsce rozwoju duchowego dla współczesnych pielgrzymów i turystów. To miejsce ciszy, kontemplacji i wzrastania w rozwoju duchowym. Wierni i uczestnicy Sympozjum złożyli ks. Biskupowi życzenia z okazji niedawnych urodzin i imienin.

Część niedzielną Sympozjum otworzył mgr inż. arch. Janusz Cedro z Kielc prezentując zabytkowy zespół w Rytwianach wśród wybranych przykładów założeń sakralnych regionu świętokrzyskiego.

Znawca architektury eremów kamedulskich na świecie arch. Mattias Mulitzer z Wiednia zaprezentował dwie współczesne budowle klasztorne: klasztor „Marii w Raju” sióstr betlejemek w Austrii i pustelni „Maria od Aniołów” eremitów kamedułów z Monte Corona w Wenezueli, ukazując kontekst technicznych rozwiązań i zwracając uwagę na wykorzystanie ukształtowania terenu i pór roku w użytkowaniu tych miejsc.

Wizję przyszłości Pustelni Złotego Lasu w kontekście współczesnych założeń rewitalizacyjnych zaprezentował ks. Wiesław Kowalewski- rektor Kościoła Zwiastowania NMP w Rytwianach. Przedstawił zamysł funkcjonowania Pustelni Złotego Lasu jako miejsca kontemplacji, modlitwy i skupienia dla współczesnego człowieka zgodnie ze słowami: „Tu odnajdziesz święty spokój”. Ks. Rektor zaprosił wszystkich uczestników do współpracy. Wspomniał o trwających obecnie pracach konserwatorskich realizowanych w ramach projektu dotyczącego renowacji części sklepienia kościoła i dachu finansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz o złożonym wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisanie pokamedulskiego zespołu klasztornego Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach na Listę Pomników Historii.

Po prezentacji wszystkich referatów pojawił się czas na dyskusję, pytania i refleksję. Tą część sympozjum poprowadził prof. zw. dr hab. Juliusz Chrościcki wybitny naukowiec – historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele postawionych pytań otworzyło drogę do dyskusji i decyzji, że podobne sympozja należy organizować częściej, gdyż bogactwo archiwów kamedulskich i materiałów naukowych czeka na odkrycie i ukazanie ich współczesności.

Honorowy Prezes Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu, płk Wiesław Woszczyna podkreślił ogromne znaczenie Sympozjum dla miejscowego środowiska i dumę jaka z tej racji wypełnia mieszkańców Rytwian i Kłody. Podziękował ks. dyrektorowi i wszystkim Prelegentom za organizację i udział w Sympozjum.

Ważnym efektem końcowym uczestników Sympozjum było jednogłośne poparcie wniosku z 9 marca 2015r. złożonego do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o uznanie „Pustelni Złotego Lasu” w Rytwianach za Pomnik Historii poprzez podpis pod uzasadnieniem przygotowanym przez prof. dr hab. arch. Marię Brykowską.

Wyrażając wielkie uznanie dla organizatorów za perfekcyjne przygotowanie Sympozjum uczestnicy dziękowali za bogate dwa dni spędzone w Pustelni i zapowiadali powrót na kolejne wydarzenia, jakie będą tu organizowane. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy gościć w Rytwianach tak wielkie autorytety świata nauki i ubogacić się ich wiedzą.

GALERIA ZDJĘĆ SYMPOZJUM NAUKOWE

Sympozjum naukowe pt.: "Kameduli w Rytwianach. 400 lat Pustelni Złotego Lasu, 1617-2017

Dzieje duchowe wraz z materialnym pięknem i kamedulskim dziedzictwem Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach oraz współczesną koncepcją działania są tematem przewodnim sympozjum naukowego, które odbędzie się w dniach 23-24 września 2017 roku pn.: „Kameduli w Rytwianach.

400 lat Pustelni Złotego Lasu, 1617-2017”. Początek w sobotę 23 września 2017r. w auli Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach o godz. 10.00, zakończenie w niedzielę około godz. 14.00.W kafeterii poruszanych zagadnień pojawią się prelekcje poświęcone prezentacji dziejów Pustelni od 1617 do 2002 roku, przybliżeniu sylwetek  fundatorów, odkryć archeologicznych, prezentacji wartości historycznych i artystycznych Klasztoru pokamedulskiego oraz rewitalizacji i wizji działania.

W sympozjum weźmie udział 17 prelegentów z Polski i zza granicy. Działania realizowane są w partnerstwie z Fundacją PZU w ramach wydarzeń Roku Jubileuszowego. Organizatorzy zapraszają do udziału. Wstęp wolny.

 Szczegóły organizacyjne

 Program Sympozjum 

Uwaga. Organizatorzy nie zapewniają noclegu uczestnikom sympozjum.

              

Opinie gości

 • 6
 • 20
 • 15
 • 7
 • 8
 • 1
 • 4
 • 16
 • 17
 • 3
 • 5
 • 12
 • 9
 • 18
 • 10
 • 14
 • 11
 • 21
 • 2
 • 22

Licznik odwiedzin

491495
DziśDziś193
WczorajWczoraj424
Ten miesiącTen miesiąc11365
Wszytkie dniWszytkie dni491495
Goście 26

Wydarzenia w Pustelni Złotego Lasu

LISTOPAD 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Partnerzy Pustelni Złotego Lasu

15 864-77-95

e-mail: pustelnia@pustelnia.com.pl

Adres ul. Klasztorna 25, 28-236 Rytwiany