100 lat!

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
17/05/2020
Zamaskowanie
24/05/2020

100 lat!

Kiedy słyszymy, gdy ktoś wyśpiewuje te słowa lub wypowiada je przy składaniu komuś życzeń, to zwykle budzą się w nas pozytywne emocje i skojarzenia. Dzieje się to, z tego powodu, iż zdecydowana większość ludzi na świecie pragnie długiego życia – nie ograniczonego w jakikolwiek sposób ramami czasowymi. Rodzi się w człowieku pokusa życia wiecznego – z tym, że tylko i wyłącznie w ziemskim wydaniu! A to dlatego, że zbyt mocno przywiązujemy się do świata, w którym żyjemy – od chwili naszego pojawienia się na nim. Trzeba mieć zawsze na uwadze, że przychodzimy na świat w określonym momencie jego istnienia oraz, że sami jako stworzenia jesteśmy poddani czasowości życia na ziemi. Tylko Bóg zna czas śmierci człowieka i tylko On go wyznacza – chyba, że człowiek zdecyduje lub inni zrobią to za niego, że śmierć zostanie przywołana przedwcześnie.

Autor natchniony w Ps90, 10 pisze, tak: „Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy”.

Nie każdemu jest dane dożyć i świętować kolejne rocznice, czy jubileusze. Taką rocznicę – choć co prawda, już po raz 15-sty bez fizycznej obecności jubilata – będziemy przeżywać w naszej Ojczyźnie oraz Kościele powszechnym 18 maja b.r.. Skłania nas do tego, data urodzin Wielkiego Polaka oraz Świętego przełomu XX i XXI wieku. 18 maja 1920r. w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II, który wniósł tak wiele dobra i pokoju w serca ludzi na całym świecie. Świętowanie Jego 100-nej rocznicy urodzin jest wyrazem wdzięczności za życie i posługę dla Kościoła, którą pełnił z takim oddaniem przez wszystkie lata swego kapłańskiego życia. Jest to także okazja do przypomnienia Jego nauczania i wielkiej spuścizny myśli, które zostawił dla ludzkości w ponad 27-letnim pontyfikacie na Stolicy Apostolskiej.

Mimo, że nie ma Go z nami fizycznie, to jednak czujemy Jego obecność poprzez dar słów, jakie pozostawił po sobie. Może niektórzy z nas mieli okazję spotkać się z Nim osobiście. Niech więc setna rocznica urodzin Papieża Polaka pobudzi nas do refleksji nad Jego głęboką myślą. Niech także uświadomi nam prawdę, że każdy z nas pozostawia coś w drugim człowieku – coś co nie pozwala mu o nim zapomnieć, nawet wtedy gdy go już nie ma, bez względu na to jak długie było jego życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *