100 lat!

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
17/05/2020
Zamaskowanie
24/05/2020

100 lat!

Kiedy słyszymy, gdy ktoś wyśpiewuje te słowa lub wypowiada je przy składaniu komuś życzeń, to zwykle budzą się w nas pozytywne emocje i skojarzenia. Dzieje się to, z tego powodu, iż zdecydowana większość ludzi na świecie pragnie długiego życia – nie ograniczonego w jakikolwiek sposób ramami czasowymi. Rodzi się w człowieku pokusa życia wiecznego – z tym, że tylko i wyłącznie w ziemskim wydaniu! A to dlatego, że zbyt mocno przywiązujemy się do świata, w którym żyjemy – od chwili naszego pojawienia się na nim. Trzeba mieć zawsze na uwadze, że przychodzimy na świat w określonym momencie jego istnienia oraz, że sami jako stworzenia jesteśmy poddani czasowości życia na ziemi. Tylko Bóg zna czas śmierci człowieka i tylko On go wyznacza – chyba, że człowiek zdecyduje lub inni zrobią to za niego, że śmierć zostanie przywołana przedwcześnie.

Autor natchniony w Ps90, 10 pisze, tak: „Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; a większość z nich to trud i marność: bo szybko mijają, my zaś odlatujemy”.

Nie każdemu jest dane dożyć i świętować kolejne rocznice, czy jubileusze. Taką rocznicę – choć co prawda, już po raz 15-sty bez fizycznej obecności jubilata – będziemy przeżywać w naszej Ojczyźnie oraz Kościele powszechnym 18 maja b.r.. Skłania nas do tego, data urodzin Wielkiego Polaka oraz Świętego przełomu XX i XXI wieku. 18 maja 1920r. w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II, który wniósł tak wiele dobra i pokoju w serca ludzi na całym świecie. Świętowanie Jego 100-nej rocznicy urodzin jest wyrazem wdzięczności za życie i posługę dla Kościoła, którą pełnił z takim oddaniem przez wszystkie lata swego kapłańskiego życia. Jest to także okazja do przypomnienia Jego nauczania i wielkiej spuścizny myśli, które zostawił dla ludzkości w ponad 27-letnim pontyfikacie na Stolicy Apostolskiej.

Mimo, że nie ma Go z nami fizycznie, to jednak czujemy Jego obecność poprzez dar słów, jakie pozostawił po sobie. Może niektórzy z nas mieli okazję spotkać się z Nim osobiście. Niech więc setna rocznica urodzin Papieża Polaka pobudzi nas do refleksji nad Jego głęboką myślą. Niech także uświadomi nam prawdę, że każdy z nas pozostawia coś w drugim człowieku – coś co nie pozwala mu o nim zapomnieć, nawet wtedy gdy go już nie ma, bez względu na to jak długie było jego życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.