
Pustelnia Złotego Lasu
znajduje się na terenie gminy Rytwiany, położonej malowniczo w południowo– wschodniej części województwa świętokrzyskiego, posiadającej 16 tys. ha lasów i wiele malowniczych rzek.
Na tutejszych terenach przebiega „szlak świętokrzyski” – szereg zamków obronnych, których powstanie w drugiej połowie XVI w. i w początkach XVII w., było uwarunkowane trudną sytuacją polityczną i koniecznością obrony przed najazdami ze strony Wschodu. Pustelnia Złotego Lasu stanowi „fantastyczną bazę wypadową”, umożliwiającą zwiedzenie licznych atrakcji naszego regionu.
Oprócz niewątpliwych korzyści i przyjemności płynących z możliwości odbywania pieszych i rowerowych wycieczek po lesie, zapraszamy do zapoznania się z okolicznymi atrakcjami.
Istnieje możliwość wypożyczenia roweru oraz uczestnictwa w zorganizowanej wycieczce zmotoryzowanej.
Na terenie samej Pustelni można zwiedzić:
fot. Sławomir Rakowski
Kompleks Klasztorny
Kompleks klasztorny Pustelni Złotego Lasu składał się z murów zewnętrznych i wewnętrznych, zabudowań gospodarczych, kościoła, ogrodów i 16 domków pustelniczych.
Usytuowana na niewielkim wzniesieniu Pustelnia Złotego Lasu otoczona była murem klauzurowym zewnętrznym – oddzielającym teren całej Pustelni od otaczającego ją lasu, i murem wewnętrznym – dzielącym jej teren na poszczególne obszary użytkowe. Klasztor posiadał dwa rodzaje klauzury: kościelną (papieską) i statutową (zakonną).
Zabudowania gospodarcze, mieściły kolejno: w skrzydle północno-zachodnim: dom gościnny z refektarzem. Następnie od strony dziedzińca cele gościnne, a od strony zewnętrznej pomieszczenia gospodarcze ogrodnika i sadownika. Kolejno patrząc od bramy: cele furtiana i administratora, biuro i magazyny szafarza. W skrzydle południowym, mieściła się apteka zielarska, kuchnia, refektarz dla kamedułów, refektarz dla gości klasztoru i celka kucharza. W dalszej części umieszczono studnię i refektarz, a na samym końcu była infirmeria i cele mieszkalne dla kamedułów nie mających święceń kapłańskich, nazywanych wówczas braćmi konwersami.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu
Domki pustelniczne
Domki były uszeregowane w czterech rzędach, przedzielonych alejami prowadzącymi do kościoła. Przed każdym domkiem od strony wejścia znajdował się otoczony murem niewielki ogródek. Do samego domku wchodziło się z ogródka przez drzwi do usytuowanej w poprzek sieni, z której prowadziły wejścia do poszczególnych pomieszczeń: małej kapliczki, w której eremita mógł odprawić Mszę świętą, celki dziennej i sypialnej, a także drewutni i latryny.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu
Kościół
W centrum pustelni znajduje się świątynia o prostej, surowej i proporcjonalnej bryle oraz barokowym układzie architektonicznym. Wieża została usytuowana w połowie bocznej elewacji południowej, co dało efekt kościoła klasztornego z wieżą zegarową.
Główne części kościoła to nawa główna, w której znajdował się główny chór zakonny, chór tylni w pomieszczeniu za ołtarzem, dwie kaplice - św. Romualda i św. Jana Chrzciciela, a także kompleks składający się z zakrystii, konfesjonału i lavabo po prawej stronie oraz kapitularza z lewej.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu
Ogrody Klasztorne
Stworzone w miejscu dawnych kamedulskich ogrodów, pozwalają na relaks i kontemplację w zaciszu klasztornych murów. W ogrodzie znajdują się grządki warzywne, owocowe drzewa i krzewy, a także park. W ogrodzie usytuowano altanki, miejsce na grilla oraz ognisko, a także przepiękne oczko wodne z mostkiem. Ogrody otoczone są przepięknymi lasami, które oddzielają ośrodek od cywilizacji i zgiełku, dając poczucie wyciszenia i wewnętrznego spokoju. Ogrody można obejrzeć bezpłatnie, możliwa jest również sesja zdjęciowa po wcześniejszym ustaleniu.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu
Galeria Kamedulska
Utworzona w dawnym Domu Braci Konwersów. Mieści celę mnicha odtworzoną XVIII w. Zrekonstruowano podłogę z desek oraz drewniane sklepienie. Odtworzono wyposażenia: meble i pozostały sprzęt używany przez mnicha.
W Galerii znajduje się sala poświęcona bł. Janowi Pawłowi II, przeznaczona na ekspozycje zmienne. Ofiarodawczynią pamiątek jest p. Irena Głaz.
W kolejnej salce wystawowej zobaczyć można zbiory cennych pamiątek znalezionych w Pustelni i jej pobliżu.
W Galerii znajduje się także archiwum i biblioteka. W pozycjach znajdują się pozycje naukowe i popularnonaukowe, historia kamedułów, teologia oraz dzieje regionu.
W Galerii podziwiać można obrazy, które równają się wiekiem z kościołem, a także galerie obrazów malarzy zrzeszonych w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Artystów Plastyków.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu
Muzeum serialu „Czarne chmury”
Muzeum serialu „Czarne chmury”, niewielka sala na piętrze kościoła, do której prowadzą kręte schody. Twórcy serialu wykorzystali to pomieszczenie na sceny z refektarza klasztornego. To tu, w IV odcinku braciszkowie, idąc w sukurs pięknej aktorce z trupy teatralnej, przy użyciu dużej ilości miodu klasztornego, doprowadzili kapitana Knothe (w tej roli Maciej Rayzacher) do podpisania glejtu pozwalającego na wyjazd z klasztoru. Dziś podziwiamy oryginalne wnętrza, pozostałe po filmie eksponaty, fotosy i rekwizyty oraz wiele pamiątek z Benefisu, który odbył się z okazji 40-lecia nagrywania serialu w dniach 28-29 września 2013 roku. Do muzeum prowadzi droga z lewej strony kościoła. Możemy tu oglądać figury głównych bohaterów oraz replikę czarnego powozu Poczty Elektorskiej.
fot. Zbiory Pustelni Złotego Lasu