Hej kolęda, kolęda!

Boże Narodzenie 2018.
02/01/2019
Nowy Kalendarz na 2019 r.
12/01/2019

Hej kolęda, kolęda!

W wielu parafiach wciąż trwają duszpasterskie odwiedziny w domach, nazywane też wizytą duszpasterską albo po prostu kolędą. Dla wielu rodzin kolęda jest bardzo ważnym wydarzeniem, okazją do wspólnej modlitwy, wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla domowników,  szczerej rozmowy. Jednak zdarzają się przypadki unikania tych odwiedzin z przeróżnych powodów.

  • Trochę historii – zwyczaj odwiedzania przez kapłanów domów wiernych ma swoją długą historię. Pisał o tym już w III wieku św. Atanazy. Wielu historyków Kościoła uważa, że to właśnie wizyty duszpasterskie dały podwaliny pod organizację parafii na terenach Polski. Pierwsze wzmianki o tej praktyce pochodzą z początków XVII w. Wówczas na synodzie w Piotrkowie polecono, aby kapłani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych w domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i aby poznawali szczegóły ich życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by pocieszali strapionych, a ubogich wspomagali.
  • Z nauczania Kościoła – w Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy: „Proboszcz pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają roztropnie ich korygując”. (kan. 529 § 1).
  • Praktyczne informacje – trzeba mieć świadomość, że „kolęda” powinna mieć odmienny charakter niż odwiedziny towarzyskie. Dlatego kapłan przychodzi w stroju pół liturgicznym i rozpoczyna spotkanie od wspólnej modlitwy i poświęcenia mieszkania. Należy też pamiętać o zewnętrznym przygotowaniu samego miejsca spotkania – stół nakryć białym obrusem, postawić na nim krzyż, zapalone świeczki i wodę święconą. Przy tak przygotowanym stole winna zgromadzić się cała rodzina. Wspólna rozmowa (dialog) powinna unikać tematów związanych np. z polityką, pogodą, wystrojem mieszkania. Dobrze by było, gdyby z takich rozmów wynikały konkretne wnioski np. czego pan, państwo czy młody człowiek oczekuje od duszpasterzy? lub w czym można by pomóc duszpasterzom, jakie są potrzeby parafii?
  • Jaka jest rzeczywistość? – tu już każdy musi odpowiedzieć sobie sam…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.