Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Odpust klasztorny – Wniebowzięcie NMP
17/08/2022
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
21/08/2022
Odpust klasztorny – Wniebowzięcie NMP
17/08/2022
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
21/08/2022
Pokaż wszystko

Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wraz z Polskim Impresariatem Muzycznym oraz
z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej zorganizowali w pokamedulskim zespole klasztornym Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach koncert muzyki klasycznej. W środowy wieczór 17 sierpnia o godz. 18.00 odbyła się Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył rektor, ks. Wiesław Kowalewski. Tuż przed błogosławieństwem zaprosił wszystkich obecnych do udziału w koncercie z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Pokamedulską świątynię organizatorzy wybrali ze względu na baroku muzykę i nie tylko, znakomitą akustykę świątyni i Jej zabytkowy charakter.

Uczestników przywitał m. in. dyr. Lech Dzierżanowski z Narodowego Instytutu Muzyki
i Tańca, Artur Jaroń – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Moszkowskiego w Kielcach oraz Katarzyna Ciepiela – Członek Zarząd u Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej. Koncert realizowany był w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego, którego celem jest dotarcie do mniejszych ośrodków z programem muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych wirtuozów polskiej sceny muzycznej, jak i uzdolnionych debiutantów, laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych.

Piękne brzmienie prezentowanych utworów zapewnili uczestnikom wielkiej klasy muzycy Agata Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny.
Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała m. in. Barkaroli W. Żeleńskiego, Mazurka op. 33 nr 2 na 2 flety i fortepian i innych utworów takich osobowości muzycznych jak Philippe Gaubert, Franciszek Doppler, Astor Piazzolla, Józef Eisner, Ernesto Kӧhler. Na zakończenie w ramach bisów publiczność usłyszała utwór Gabriel’s Oboe – Ennio Morricone.

W naszej kronice po koncercie pojawiły się wpisy „Pustelnia Złotego Lasu Klasztor Pokamedulski w Rytwianach pozwoliła zabrzmieć, magicznym, romantycznym dźwiękom, wprowadzając w arkana Wielkiej Sztuki za co serdecznie dziękujemy. Miejsce to doskonale wpisało się w cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej.

 „Dzisiejszy koncert był dla mnie realizacją marzeń, aby zagrać w Rytwianach – miejscu, którym byłem już kilka razy. Dziękujemy za ciepło, serdeczność, gościnę i fantastyczne przyjęcie” – Agata Długosz, Łukasz Długosz, Marek Toporowski.

Dziękujemy za wspólny czas i zapraszamy do rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *