Kończą się prace konserwatorskie.

Dzień Papieski – postawa na dzisiaj!
12/10/2020
Niecodzienna wizyta Andrzejów.
16/10/2020
Dzień Papieski – postawa na dzisiaj!
12/10/2020
Niecodzienna wizyta Andrzejów.
16/10/2020
Pokaż wszystko

Kończą się prace konserwatorskie.

Kończą się prace konserwatorskie.

Prace konserwatorskie zaplanowane na ten rok dobiegają końca. Konserwatorzy uwijają się aby wykonać wszystko w terminie. Główne prace trwają w świątyni. Trzy ściany nawy wypełniają jeszcze rusztowania. Polichromie i sztukaterie ścian są ciągle odnawiane. Nie brakuje niespodzianek. Odnaleziono nieznane dotąd malowidła tworzące „zacheuszki”. Są to wymalowane na pilastrach świątyni, ozdobne krzyże – miejsce namaszczenia ścian świątyni podczas konsekracji przez biskupa. Świadczą o tym, że kościół został na zawsze poświęcony dla Boga. Nazwa „zacheuszki” pochodzi od imienia bogatego celnika Zacheusza, który przyjął Jezusa Chrystusa w swoim domu i usłyszał słowa: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu” W naszym przypadku odkryto wszystkie dwanaście znaków. Są w różnym stanie zachowania ale po konserwacji będą pięknym świadectwem dedykowania świątyni Bogu.

Niezależnie trwają prace przy trzech portalach zewnętrznych. Wszystkie obiekty są wykonane z kamienia pińczowskiego i są w bardzo dobrym stanie. dotąd poddane zostały gruntownemu umyciu i oczyszczeniu z nawarstwień przemalowań. Pozostaje uzupełnienie ubytków i solidne zabezpieczenie. Tu także konserwatorów spotkała niespodzianka. Na portalu głównym odkryto metryczkę: autograf autora i datę wykonania.

Zarówno prace konserwatorskie ścian jak i portali finansowane są ze środków MKiDzN.

W samym kościele jeszcze naprawiana jest kamienna balustrada otaczająca schody do krypty Opalińskich. Prace kamieniarskie polegają na uzupełnianiu ubytków oraz na wzmocnieniu i stabilizacji poszczególnych elementów. Na swoje miejsce wrócą wreszcie trzy kamienne płomienie, uszkodzone podczas licznych wizyt grup turystycznych. Te prace w połowie finansuje WŚKZ.

Mamy nadzieję, że już w połowie listopada, po zdjęciu rusztowań, będziemy mogli podziwiać efekty zakończonych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *