ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
18/08/2019
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
01/09/2019
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
18/08/2019
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
01/09/2019
Pokaż wszystko

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII

Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”

(Łk 13,23)

Raz ktoś”, Jezusowi postawił, to nurtujące nas wszystkich pytanie. Trzeba przyznać, zapytał najbardziej właściwą Osobę, prawdziwego Boga, sprawiedliwego Sędziego, który nie po to, przyjął postać człowieka i przyszedł na świat, aby go pogrążyć, lecz po to, aby jak najwięcej ludzi wprowadzić do domu Niebieskiego Ojca.

Ten inteligentny „Ktoś”, nie tylko przyglądał się działalności Jezusa, lecz wnikał w treść Jego przesłania i czuł, że sytuacja jest poważna.

Odpowiedzi Jezusa, wielu wolałoby nie słyszeć i ją najchętniej z Ewangelii wymazać. Powiedział: Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Dalej, wyraźnie nawiązując do Siebie, mówi o Panu domu, który zamknie definitywnie drzwi wejściowe. Nie będzie to, z Jego strony ani złośliwość, ani skutek przekroczenia limitu wolnych miejsc. Zamknięcie drzwi będzie, po prostu, aktem sprawiedliwości.

Przerażająca jest scena dobijających się rozpaczliwie do zamkniętych drzwi domu Ojca Niebieskiego. Wprawdzie przytaczane przez nich argumenty nic nie zmienią, to Jezus przytacza, jako przestrogę dla nas: Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!”

Przez „ciasne drzwi” przejdą tylko ci, którzy spotkanie z Chrystusem nie potraktowali jedynie towarzysko. Przyjęli Go i pozwolili na głęboką przemianę ich wnętrza. Skutkiem tej przemiany jest odwaga bycia w życiowych sytuacjach sprawiedliwym. Kiedy przypatrujemy się naszym międzyludzkim relacjom rodzinnym, zawodowym i wszystkim innym z kościelnymi włącznie, to ich największym i mankamentem jest brak sprawiedliwości.

Innymi słowy, Chrystus dziś jasno mnie ostrzega i każdego z nas. Skoro Mnie spotkałeś, to bierz Ewangelię bardzo poważnie. Brama królestwa niebieskiego jest ciasna, żeby ją przejść, trzeba może skłonić głowę, otrzeć się o innych. Bądź sprawiedliwy i pokorny i nie wynoś się ponad innych. Jezus umarł za wszystkich, którzy z Jego ofiary będą chcieli skorzystać. To On zna całą prawdę o nas i może wprowadzić do domu Ojca takich, których ty byś się nie spodziewał tutaj zastać. Patrz, żebyś sam wszedł i nie trać czasu na głupie gadanie, bo jest on krótki. I pamiętaj:

MIŁOSIERDZIE = SPRAWIEDLIWOŚĆ

Ks. Lucjan Bielas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *