Książę Kościoła

Maryja – przybytek Nowego Przymierza
21/05/2019
„Żółte kamizelki” w Pustelni.
24/05/2019
Maryja – przybytek Nowego Przymierza
21/05/2019
„Żółte kamizelki” w Pustelni.
24/05/2019
Pokaż wszystko

Książę Kościoła

Wystawa poświęcona życiu oraz działalności duszpasterskiej i misyjnej Kardynała Adam Kozłowieckiego, przemierza kolejne parafie naszej diecezji. Ostatnio zawitała do naszego kościoła pokamedulskiego.

Kardynał Adam Kozłowiecki pochodził z Huty Komorowskiej niedaleko Kolbuszowej. Urodził się 1 kwietnia 1911 r. w rodzinie zamożnych ziemian. Powołanie do życia zakonnego zrodziło się w wieku młodzieńczym. Początkowa dezaprobata ze strony ojca Adama Kozłowieckiego (seniora) nie zniechęciła przyszłego kapłana. 30 lipca 1929 wstąpił do zakonu jezuitów (SJ), odbył nowicjat w Starej Wsi a następnie studiował na zakonnym Wydziale Filozoficznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Niemiry 24 czerwca 1937 w Lublinie, a uroczyste śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1945 w Rzymie.

Podczas II wojny światowej ksiądz Adam Kozłowiecki był więźniem Auschwitz i Dachau. W książce „Ucisk i strapienie” opisał zdarzenia i odczucia z pobytu w tych miejscach, wspominając współwięźniów. Nie żywił uraz do oprawców, ale był zwolennikiem budowania pokoju. Po  trudnych doświadczeniach przeżytych w obozach koncentracyjnych nie powrócił do Polski, ponieważ przyjął propozycję podjęcia pracy misyjnej w Zambii, by pomóc w tej działalności innym jezuickim misjonarzom. Posługę tę, jako uczeń Chrystusa, pełnił z oddaniem i gorliwością przez 61 lat. Zmarł 28 września 2007 r. w Lusace i tam został pochowany. Kardynał Adam Kozłowiecki odznaczał się życzliwością, wytrwałością, pogodą ducha, poczuciem humoru, a nade wszystko wrażliwością na potrzeby innych ludzi.

Zapraszamy serdecznie do Pustelni Złotego Lasu, gdzie jeszcze przez kilka dni można oglądać wystawę i zapoznać się ze szczegółami życia tego Wielkiego Polaka, pochodzącego z naszej, sandomierskiej Diecezji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *