Kurs na Dobrostan
Kurs zrealizowany był w liczbie 64 godzin i prowadzony był przez 3 trenerki dla 12 osób wyłonionych w ramach ogólnopolskiej rekrutacji. Odbył się według autorskiego programu Fundacji Via Salutis "DraBiNa - drama, biografia, narracja" jako innowacyjna metoda aktywizowania społecznego osób starszych. Realizowany był w formie warsztatowo - treningowej w formie dwóch zjazdów 4 dniowych w terminach:
I zjazd od 10 - 14 czerwca 2024
II zjazd od 8 - 12 lipca 2024.
Słuchaczki doświadczały w ramach proponowanych działań warsztatowych "siebie w relacji do siebie, grupy i społeczności". Udział w warsztatach pozwolił uczestniczkom wyzwolić i zaktywizować do działania potencjał własnego dobrostanu i świadomie zadbać o niego.
Słuchaczki miały możliwość poznawania i doświadczania trzech metod: dramy stosowanej, narracji i biografii. Zgodnie z zamysłem projektu zarówno trenerki jak też słuchaczki miały zapewnione materiały, zakwaterowanie i wyżywienie finansowane ze środków projektowych.
W trakcie I zjazdu odbyło się wprowadzenie w zagadnienie dobrostanu, omówienie i doświadczenie zjawisk oraz ich indywidualnej percepcji w ćwiczeniach na 6 obszarach: samoakceptacji, rozwój osobisty, cel w życiu, panowanie nad otoczeniem, autonomii, pozytywnych relacji z innymi. Ponadto odbyło się doświadczanie dobrostanu w konwencji CUD
- Ciało Umysł Duch w teorii a w praktyce słuchaczki korzystały z kąpieli leśnych jako formy doświadczania kontaktu z naturą, zdrowa dieta - degustacja, aromaterapia, smaki i zapachy, doświadczanie siebie przez własne ciało - taniec, ruch, muzyka, refleksja, relaksacja, wyciszenie, oddech.
W trakcie II zjazdu słuchaczki pracowały nad dobrostanem za pomocą matrycy Eisenhowera, czyli zdobywały praktyczne umiejętności zarządzania sobą w czasie, miały możliwość dokonania analizy i samooceny własnych działań w kontekście produktywności. Uczyły się świadomego zarządzania językiem i kształtowania narracji a w ramach ćwiczeń budowały z negatywnych scenopisów zdarzenia pozytywne w formie ewaluacji. Doświadczały (braku) dobrostanu poprzez ćwiczenia dramowe wg modelu SCARF (S-status, C-przewidywalność, Aautonomia, R- relacje, F- poczucie, sprawiedliwość).
Słuchaczki dzieliły się swoimi refleksjami w ramach rozmów, ewaluacji i notatek w kronice. Ewaluacją zajmowała się koordynatorka.
Relacja "materiały bardo dobre merytorycznie, będę miała możliwość przypomnieć sobie techniki , wykorzystam podczas kursu. Otrzymana wiedza jest bardzo przydatna w życiu, w poznawaniu siebie w relacji ja-ja, wzbogaca na każdym etapie życia. Uważam, że przyjazd tu do Klasztoru był najlepszą decyzją w obecnej mojej sytuacji życiowej. Jestem ogromnie wdzięczna za ten czas, za tą dawkę wiedzy, wsparcia, możliwości, wiary. znalazłam tu siebie, odkryłam na nowo wiele obszarów w swoim jestestwie". Kolejna refleksja brzmi " mnie odpowiadało wszystko, dobrze się tu czułam. Począwszy od miejsca poprzez obecność ludzi i towarzyszących w kursie prowadzących kurs czy "obsługujących" nas aż do wyżywienia różnorodnego i pysznej kawy.
Z kolei na zakończenie drugiego zjazdu pojawiły się refleksje "organizacja kursu nie wymaga poprawek, była przygotowana na bardzo wysokim poziomie, wszyscy uczestnicy byli zaopiekowani. Panowała bardzo bezpieczna atmosfera. Zajęcia były tak dobrane aby każdy mógł w nich wziąć udział i skorzystać z tej wiedzy. Tempo było również odpowiednie. Rozkład zajęć idealny, zadania wzmacniające i otwierające. Nie zmieniłabym na tą chwilę niczego. Panował wzajemny szacunek i szczerość. Wszystko było super. Odpowiednio prowadzone.
Wspaniała wiedza, motywacja. Polecam ten kurs każdemu". I jeszcze jedna refleksja "dla mnie wszytko było bardzo dobrze zorganizowane: przygotowanie prowadzących, atmosfera, dobór ćwiczeń i metod, baza noclegowa, wyżywienie. Wszystko na poziomie. Dziękuję. Jestem wdzięczna za udział w warsztatach. Dają ogromną wiedzę i metody na polepszenie swojego dobrostanu. Życzyłabym innym osobom udział w zajęciach".
Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.