Kurs "Ogród - hortiterapia i kamedulskie tradycje "


Kurs "Ogród - hortiterapia i kamedulskie tradycje"
 


Kurs odbył się w formie dwóch zjazdów w roku 2024 a trzeci zjazd odbędzie się w maju 2025 roku. Faktyczne terminy zjazdów to I zjazd od 25 do 27 września 2024, II zjazd w dniach 21 do 23 października 2024, a III zjazd odbędzie się w dniach od 14 do 16 maja 2025 roku. Słuchacze poznali tajniki uprawy, zbioru i przechowywania owoców i warzyw. Dzięki akceptacji zmiany wydatków możliwy był zakup sadzonek roślin do ogrodu treningowego, który służył w 2024 jako przestrzeń do prowadzenia zajęć oraz relaksacji i nadal będzie spełniał swoją rolę w 2025 dla słuchaczy Uniwersytetu Ludowego i odwiedzających gości. Końcowe prace pielęgnacyjne zostały zaplanowane na maj ze względu na planowany efekt kwitnienia posadzonych roślin - szczególnie krzewów i kwiatów. Zaplanowane są dalsze nasadzenia roślin i nauka pielęgnacji ogrodu.

W kursie wzięło udział 10 uczestników wyłonionych w ramach rekrutacji oraz dwoje trenerów w I zjeździe i jeden w drugim zjeździe, ewaluację prowadziła koordynatorka.

Uczestnicy mieli zapewnione materiały, pobyt wraz z wyżywieniem. Powstał ogród treningowy w miejscu dawnych ogródków kamedulskich, za kościołem na terenie eremitorium.

W trakcie I zjazdu powstał projekt ogrodu w formie koncepcji wypracowanej przez trenerów ze słuchaczami, odbyło się zwiedzanie Pustelni z przewodnikiem i wprowadzenie w klimat miejsca, prezentacja tradycji kamedulskich stanowiących oś przewodnią w budowaniu koncepcji ogrodu. Słuchacze wzięli udział w spacerze edukacyjnym po ogrodzie, zbierali rośliny jadalne i lecznicze a w trakcie warsztatu uczyli się jak praktycznie zastosować je w kuchni - przygotowywali przekąski i odbyła się degustacja. Odbył się wykład na temat zakładania ogrodów oraz na temat rozpoznawania roślin, drzew i krzewów w ogrodzie a w części praktycznej każdy słuchacz stworzył projekt fragmentu ogrodu treningowego z rozplanowaniem poznanych zasad sadzenia krzewów i kwiatów - sąsiedztwo i kwitnienie.

II zjazd poświęcony był realizacji działań szczególnie w ogrodzie, na przemian z elementami teoretycznymi już tylko z udziałem jednego trenera. W tym zjeździe wzięło udział 10 słuchaczy i koordynatorka. Działania praktyczne w ogrodzie koncentrowały się na uporządkowaniu ziemi i posadzeniu krzewów, kilku drzew owocowych i kwiatów. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem tworzyli we wspólnocie piękne dzieło, którego owoce będą mogli w pełni dostrzec podczas trzeciego zjazdu w maju 2025 roku.

Refleksje uczestników poniżej. Trener Tomek napisał " W życiu nie ma przypadków", kolejny raz mogłem tego doświadczyć jako wykładowca Uniwersytetu Ludowego im. M. Radziwiłła Memento Vitae w Rytwianach. Piękne miejsce, wspaniali ludzie, cudnie spędzony czas.

Pustelnia Złotego Lasu to doskonałe miejsce, aby zauważyć to, co dzieje się w chwili obecnej, czyli tu i teraz! Zachwyt nad rozkwitającym kwiatem, , czy też nad spadającym liściem.

Uważność to zarówno stan umysłu jak i cecha, którą można rozwinąć poprze praktykę, modlitwę, skupienie. Uważność ma na celu pomóc nam stać się bardziej świadomym siebie, czuć się spokojniejszym , zrelaksowanym. Jet również dla nas światłem nadziei... tak bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach. Dziękuję za ten wspólnie spędzony czas. Dziękuję za rozmowy, uśmiechy, za to wszystko co nas, mnie spotkało".

 

Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.


Tarcza Finansowa 2.0 Funduszu Rozwoju dla Mikro, małych i średnich firm

© 2025 Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij