Finał kursu lektora w Pustelni Złotego Lasu
31/10/2022Smakować słowo
04/11/2022
1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych modlimy się w intencji naszych bliskich, odwiedzamy cmentarze, zanosimy kwiaty i palimy znicze, To szczególny dzień modlitwy, refleksji, zadumy. Z kolei 2 listopada, wspominamy wszystkich naszych bliskich zmarłych. Składamy dary duchowe w ich intencji – modlitwę, odpust zupełny i osobistą wizytę na cmentarzu. W tych dniach w Pustelni obejmujemy modlitwą i wspominamy fundatorów, dobrodziejów, zakonników i kapłanów.
Rytwiańska, barokowa świątynia to miejsce wiecznego spoczynku wielu osób duchownych i świeckich: fundatorów i zakonników. Kameduli spoczywają w krypcie pod nawą i prezbiterium. W kapitularzu jest tzw. ossarium. Fundatorzy i dobrodzieje pod kaplicą św. Jana Chrzciciela w krypcie Opalińskich i Radziwiłłów. Kapitularz jest także miejscem modlitwy wiernych i pielgrzymów przy relikwiach św. Jana Pawła II przekazanych dla rytwiańskiego kościoła pokamedulskiego w 2015 roku
Pod kaplicą św. Romualda znajduje się krypta Stanisława Łukasza Opalińskiego ufundowana przez Elżbietę Sieniawską, Wewnątrz znajduje się marmurowy sarkofag. Na ścianie widnieje napis – Kim ty jesteś ja byłem, kim ja jestem ty będziesz.
Przy ścianie wschodniej w krypcie Opalińskiego znajduje się niewielkich rozmiarów ołtarzyk św. Stanisława Kostki. W niszy ściennej obecnie znajduje się szkielet ludzki, na który natrafiono w trakcie prac archeologicznych w 2014 roku w trakcie wykopu przy ścianie południowej kościoła. „Specyficzne miejsce pochówku, to jest poza strefą ścisłego sacrum kościoła, wydaje się wskazywać, iż nie mamy tu do czynienia z mnichem czy dobroczyńcą klasztoru, ale z osobą świecką” – twierdzi archeolog Monika Łyczak, autorka badań.
W kaplicy św. Romualda znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta – patrona leśników.
Odmiennym od tamtych miejscem pamięci jest tablica wmurowana w ścianę Domu Braci Konwersów. Przypomina ona ostatniego w proboszczów i kustosza rytwiańskiego klasztoru z czasów współczesnych – ks. Adama Łęckiego (+2010). Natomiast w modlitwach wypominkowych, przez cały rok modlimy się za poprzednich, zmarłych proboszczów: ks. Wacława Siwca, ks. Jana Fornalskiego, ks. Kazimierza Strzyża; oraz księży dziekanów: Henryka Kozakiewicza i Andrzeja Wierzbickiego.
W listopadzie zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych, codziennie Msza św.
o godz. 17.00 w kościele a w niedziele i święta o godz. 9.00 i 10.30. Modlitwa wypominkowa za zmarłych po Mszy św. o godz. 9.00.
Odpust za zmarłych w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych
Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny, oraz od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz.
Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,
3) dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w intencjach zmarłych. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy. Odpusty te można uzyskać „pod zwykłymi warunkami”, czyli są to: spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża.