Motywacja

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
14/06/2020
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
21/06/2020
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
14/06/2020
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
21/06/2020
Pokaż wszystko

Motywacja

Motywacja

Pewnie niejednokrotnie w swoim życiu słyszałeś zdanie: „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”. Bardzo popularne staje się ono nie tylko wśród dorosłych, ale także w kręgu osób młodych.

Skąd więc bierze się takie podejście oraz dlaczego owo zniechęcenie roztacza coraz większe kręgi pośród ludzi młodych, którzy wydawać by się mogło powinni być pełni wigoru i energii życiowej? Z pewnością nie postawimy tutaj konkretnej diagnozy. Nie chodzi też o to, aby wszystkich wrzucać do jednego „worka”. Niemniej jednak, to co wysuwa się niejako na „pierwszy rzut oka”, to kwestia odpowiedniej motywacji lub jej braku.

Małemu dziecku wystarczy powiedzieć, że jak będzie grzeczne to dostanie prezent lub specjalna nagrodę, albo pochwalić je za dobre sprawowanie, wtedy ono automatycznie zaczyna nabierać sprawności, które dzięki odpowiedniemu zdopingowaniu przez rodzica czy wychowawcę pozwolą mu wypracować w sobie oraz utrwalić pewien styl postępowania życiowego. W miarę upływu lat zmieniają się też sposoby motywowania. Pochwały i prezenty nie zawsze są wystarczającymi metodami mobilizującymi do działania.

Młodzież szkolna i studenci wiedzą, że aby móc dostać się na wymarzone studia, a potem pracować w zawodzie, który jest spełnieniem dotychczasowych marzeń, muszą wkładać dużo wysiłku w naukę. Ów cel, do którego zmierzają staje się dla nich najlepszym motywatorem.

Nie da się ukryć, że dużą wartość w życiu człowieka odgrywają pieniądze. Z tego względu ludzka wydajność często ograniczana jest do wartości wynagrodzenia, które człowiek dostaje za swoją pracę. Wystarczy nieraz symboliczna premia, aby pracownik w tych samych godzinach pracy wyrobił 200% normy. Dla wielu takim motorem napędowym jest też możliwość awansu zawodowego, który umożliwia dalszy rozwój na szczeblach kariery.

Jeśli kiedyś w twojej głowie pojawią się znowu te słowa: „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”, to postaraj zapytać się, czy czasem nie zgubiłeś swojej motywacji lub co się z nią stało, że już nie pobudza do działania? Gdyby okazało się, że została uśpiona, to należałoby ją obudzić. Dobra motywacja to gwarancja tego, że nie „prześpimy” swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *