Odpust klasztorny 2021

Modlitwa o wiarę
29/08/2021
Jak doskonalić wiarę?
05/09/2021

Odpust klasztorny 2021

15 sierpnia 2021 roku, w rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu odbył się coroczny Odpust Klasztorny. Tradycyjnie przybyli  wierni z całej Polski, by uczestniczyć w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jednym z najstarszych świąt maryjnych.

Uroczystej Sumie odpustowej, koncelebrowanej przewodniczył Jego Ekscelencja, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski. Ordynariusz wygłosił kazanie do wiernych a na zakończenie poświęcił wiązanki kwiatów i ziół przyniesione przez wiernych.

W tradycji polskiej Uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest także pod nazwą Matki Bożej Zielnej. Określenie to nawiązuje do podań, według których Apostołowie zamiast ciała Maryi po Jej zaśnięciu, znaleźli kwiaty. Obecnie wciąż jeszcze istnieje zwyczaj poświęcania tego dnia kwiatów, ziół i plonów zbóż. Zgodnie z tradycją mają one chronić przed chorobami i nieszczęściem. W Polsce jest to także dzień święcenia plonów, gdyż sierpień to czas żniw i odbywają się dożynki, podczas których rolnicy dziękują za zebrane plony i proszą o urodzaje na następny rok.

W Pustelni to także jest dzień na dziękczynienie za wykonane prace konserwatorskie i podziękowanie Panu Bogu za błogosławieństwo i ludziom za modlitwę i pracę oraz życzliwą hojność i wsparcie trwających prac remontowo-konserwatorskich.

Po zakończonej sumie odpustowej ks. Biskup udał się do klasztornego ogrodu gdzie dokonał poświęcenia figury Matki Bożej Niepokalanej, ustawionej w nowej grocie. Jest to wotum pracowników i wiernych za 20 lat prac przy odbudowie Pustelni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zdjęcia dzięki: ks. Grzegorz Słodkowski i St. Ratusznik.

https://sandomierz.gosc.pl/doc/7040536.Maryjny-odpust-w-pustelni

https://sandomierz.gosc.pl/gal/spis/7040616.Odpust-w-Pustelnii-Zlotego-Lasu

oraz  na naszym fanpage’ u   https://www.facebook.com/Pustelnia-Z%C5%82otego-Lasu-306233453207

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.