Odpust klasztorny – Wniebowzięcie NMP

Koncert Eleny i Dumki Ukraińskiej w rytwiańskiej pustelni
16/08/2022
Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”
19/08/2022
Koncert Eleny i Dumki Ukraińskiej w rytwiańskiej pustelni
16/08/2022
Koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”
19/08/2022
Pokaż wszystko

Odpust klasztorny – Wniebowzięcie NMP

Odpust klasztorny – Wniebowzięcie NMP

15 sierpnia 2022 roku odbył się tradycyjny Odpust klasztorny ku czci Wniebowzięcia NMP w rytwiańskiej pustelni. Wielotysięczny tłum wiernych zgromadził się na placu przed kościołem. przy pięknej, słonecznej pogodzie kolorowo mieniły się naręcza ogromnych bukietów kwiatów i ziół przyniesionych do poświęcenia.

Nabożeństwo rozpoczęło się różańcem w intencji pokoju a następnie p. Andrzej Bryk wygłosił tradycyjny komentarz, w którym witał zebranych i objaśniał sprawy organizacyjne. O godz. 11.30 wyruszyła procesja liturgiczna do ołtarza polowego. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył  ksiądz Bp Edward Frankowski, który modlił się w intencji wszystkich pielgrzymów, gości i pracowników pustelni oraz wszystkich obecnych  z prośbą o błogosławieństwo Boże.

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu Irena Sudoł powitała Księdza Biskupa i w imieniu całej społeczności Pustelni złożyła życzenia z okazji obchodzonych w tym dniu urodzin. Wzruszony Jubilat dziękował za życzenia, wspominając swoich rodziców i religijne wychowanie w domu rodzinnym, które doprowadziło jego życie do kapłaństwa i biskupstwa.

W homilii Biskup powiedział: „ Cieszę się, że mogę być z Wami. Ta świątynia, ta pustelnia, ten złoty las mają teraz złoty wiek. Szczerze gratuluję, że w  tak trudnych czasach, tak wiele udało się zrobić. Przy takiej rzetelnej, życzliwej pracy chcemy w sposób szczególny Matce Najświętszej podziękować, że jest dla nas patronką, dziękujemy za jej opiekę nad nami, nad Ojczyzną naszą i że nam wciąż pomaga. Chcemy ją prosić, żeby na te trudne czasy w jakich nam przyszło żyć,  w których towarzyszą nam zagrożenia militarne i duchowe wypraszała dla nas łaski u swojego Syna Jezusa Chrystusa”.

  1. Biskup odkreślił piękno i wyjątkowość tego miejsca przenikniętego milczeniem i duchem kamedulskich modlitw oraz otwartość pustelni dla każdego, kto pragnie spędzić tu czas „Sam na sam z Bogiem i dla Boga samego”. Wspomniał o Maryi jako naszej przewodniczce do Chrystusa i orędowniczce.

O oprawę Sumy odpustowej zadbał Chór Cantus Delicium pod kierownictwem artystycznym prof. Tomasza Szutkowskiego. W uroczystości wzięło udział wielu gości z Ukrainy, którzy tu w okolicy znaleźli schronienie przed wojną. Były akcenty ukraińske: flagi i dekoracje niebiesko-żółte a kilka wezwań modlitwy wiernych odczytano po ukraińsku. Na zakończenie rektor – ks. Wiesław Kowalewski, podziękował za wspólną modlitwę  i poświęcił bukiety kwiatów i ziół oraz poprosił o udzielenie błogosławieństwa ks. Biskupa wszystkim obecnym.

Bezpośrednio po sumie na scenie swój program artystyczny prezentowały naprzemiennie Kapela „Od Połańca” i Hetmańscy Sarmaci z Zamościa. Chętni odwiedzali stragany, których w tym roku było wyjątkowo dużo i korzystali z klasztornych ogrodów.

Jak co roku obecni w pustelni goście, pielgrzymi, mieszkańcy Rytwian i okolic korzystali z cichej obecności w świątyni. Modlitwa trwała do późnego wieczora. Po zmierzchu, jeden z gości, wirtuoz, organista dał przepiękny koncert na nowo wyremontowanych organach klasztornych. To była godzinna uczta mistrza.

Serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę i zapraszamy za rok o tej porze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *