Odszedł patriota, przyjaciel kpt TADEUSZ KOSTEWICZ

W zdrowym ciele zdrowy duch
11/10/2018
Żywa Lekcja Historii
15/10/2018
W zdrowym ciele zdrowy duch
11/10/2018
Żywa Lekcja Historii
15/10/2018
Pokaż wszystko

Odszedł patriota, przyjaciel kpt TADEUSZ KOSTEWICZ

Wczoraj odbył się pogrzeb wielkiego przyjaciela Pustelni, kpt Tadeusza Kostewicza. Z małżonką Marią byli stałymi gośćmi od 2006, kiedy to po tragicznej śmierci syna Adama, zamówili Msze św. odprawiane w naszym kościele nieprzerwanie 15 dnia każdego miesiąca.

Tadeusz Kostewicz, (ur. 8 grudnia 1927 r. zm. 2 października 2018 r.) – prawnik, publicysta, kapitan w rezerwie Wojska Polskiego, inwalida wojenny. W roku 1942 był w Szarych Szeregach. Od 1944 był żołnierzem Armii Krajowej, jeden z nielicznych uratowanych od rozstrzelania na Cmentarzu Bródnowskim. W 1945, po powrocie z deportacji do Austrii, wstąpił do Oddziału Dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych. Aresztowany w styczniu 1947, wyrokiem Wojskowego Sądu Dowództwa KBW został skazany na karę 15 lat więzienia za przestępstwo „szczególnie niebezpieczne”.

Zwolniony, po odbyciu ponad 9 lat kary więzienia w 1956 roku powrócił do Warszawy gdzie podjął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz aktywną działalność studencką. Stworzył: Koło Młodych Prawników, Stowarzyszenie Kół Naukowych UW, Międzywydziałowe Koło Penitencjarne UW, a następnie Komitet Koordynacyjny Studenckich Kół Penitencjarnych.

Od 1962 do 1981 roku pracował w redakcji „Gazecie Sądowej”. W roku 1981, już od 17 grudnia, udzielał pomocy prawnej poszkodowanym w stanie wojennym aktywnie angażując się w działanie Prymasowskiego Komitetu Pomocy Internowanym i ich Rodzinom.

Po rozwiązaniu Punktów Pomocy Kościoła przewodniczył działaniom Towarzystwa Opieki nad Cmentarzem Bródnowskim – Komisji Historycznej zajmując się ujawnianiem miejsc pochówku patriotów straconych i potajemnie pochowanych. Wiedzę tą ujawnił dopiero 1 listopada 1989 r. na antenie Radia „Wolna Europa”.

10 października 2018 r. na Cmentarzu Brudnowskim w Warszawie, w asyście Wojska Polskiego i  z ceremoniałem wojskowym, odbył się uroczysty pogrzeb Bohatera – Patrioty.  Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski. Byli przedstawiciele Parlamentu i szerokiego środowiska prawniczego. Pustelnię reprezentował ks. Wiesław Kowalewski. Zmarły spoczął w rodzinnym grobowcu obok ukochanego syna Adama Tadeusza. RiP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *