Organy będą jak nowe

MODLITWA ZA POWOŁANYCH
25/07/2021
Leśnicy świętowali.
05/08/2021
MODLITWA ZA POWOŁANYCH
25/07/2021
Leśnicy świętowali.
05/08/2021
Pokaż wszystko

Organy będą jak nowe

Kameduli nie używają muzyki w swoich kościołach. Nasze organy zamontowali w świątyni franciszkanie dopiero w II poł. XVIII wieku. Organy w kościele klasztornym są instrumentem 8-głosowym jednomanuałowym,  o trakturze mechanicznej z wiatrownicą zasuwowo klapową. Wiatrownica mieści 8 głosów, 49 tonów. Klawiatura pokryta jest hebanem, klawisze półtonowe mają lico kościane. Organy umieszczono w szafie z drewna sosnowego z wyprawą zapewne klejowo-kredową pokrytą od frontu powłoką malarską oraz ozdobioną złotymi elementami dekoracyjnymi. Prospekt podzielony na cztery pola. Dwa środkowe nieco niższe, o 13 piszczałkach każde, oraz dwa zewnętrzne, 7-piszczałkowe. Stół gry usytuowany jest z boku instrumentu, po stronie przeciwnej do wejścia na chór. Nad klawiaturą umieszczono 8 manubriów głosowych. Organy są wpisanych do rejestru zabytków ruchomych kościoła.

Celem prac renowacyjnych instrumentu będzie przywrócenie dawnej świetności z przeznaczeniem go do obsługi liturgicznej i koncertowej.

Konserwacja prowadzona jest równolegle w dwóch działaniach: przy instrumencie poprzez prace restauratorskie, renowacyjne i rekonstrukcyjne elementów i piszczałek; przy prospekcie poprzez konserwacji technicznej, uzupełnienia stolarskie, naprawy techniczne oraz impregnację połączoną z dezynfekcją i dezynsekcją. W zakresie cieszącym oko wykonana zostanie konserwacja estetyczna, nowa polichromia na prospekcie i całości chóru. Odnowienie złocenia na elementach dekoracyjnych odłożone zostało jednak do czasu prowadzenia złocenia ołtarza głównego. Prace przy instrumencie w 100%  finansuje Fundusz Kościelny a przy prospekcie w 50 % Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Odnowione organy zagrają ponownie na Boże Narodzenie w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *