Polska pod Krzyżem

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
08/09/2019
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
15/09/2019

Polska pod Krzyżem

Dwa lata temu tysiące Polaków modląc się na różańcach otoczyło granicę naszej Ojczyzny. Był to efekt słynnej i zakończonej wielkim powodzeniem akcji „Różaniec do granic”. W tym roku organizatorzy tamtego wydarzenia ponownie zapraszają do wspólnej modlitwy o Polskę, tym razem jednak do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Jest to odpowiedz na straszne wydarzenia jakie mają miejsce w Polsce wobec Kościoła katolickiego ze strony antychrześcijańskich środowisk. Media coraz częściej podają informacje, że w przestrzeni publicznej dochodzi do bluźnierstw, profanowane są święte symbole i wizerunki, dewastowane są kościoły i miejsca sprawowania kultu, kapłani i świeccy katolicy są fizycznie atakowani. Znakiem zwycięstwa może być tylko Chrystusowy Krzyż! To u jego stóp trzeba uklęknąć i gorąco się modlić. Także o to, by w trudnych chwilach nie zabrakło nam sił do mężnego wyznawania wiary.

Zarówno miejsce jak i czas nie są przypadkowe. Czuwanie modlitewne w intencji przezwyciężenia kryzysu wiary w Kościele zaplanowano na dzień 14 września. W Kościele przeżywamy wówczas święto Podwyższenia Krzyża, które zostało ustanowione na pamiątkę odnalezienia przez św. Helenę – matkę cesarza rzymskiego Konstantyna – relikwii Drzewa Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Według tradycji największa część tej relikwii przywieziona do Polski znajduje się właśnie w sanktuarium na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich.

Jak mówią inicjatorzy wydarzenia: „nasz cel jest prosty: chcemy postawić Krzyż Chrystusa w centrum, bo to jest źródło życia dla Kościoła. Jeśli doświadczamy, że w naszym Kościele jakby „ktoś wyłączył prąd” to wiemy, że właśnie do Krzyża trzeba „podpiąć duchową wtyczkę” i zaczerpnąć siłę i energię do życia.” W wydarzeniu można również wziąć udział „na odległość”, tzn. czuwając modlitewnie w parafii, w swoim domu, na swoim łóżku w szpitalu, czy pełniąc dyżur w pracy. Trwanie pod Krzyżem jest dziś nie tylko wyjściem naprzeciw atakom na Chrystusa i Kościół w przestrzeni publicznej. Jest potwierdzeniem wiary i walką o ocalenie tożsamości Polski, która od ponad tysiąca lat ściśle związana jest z Krzyżem.

Również papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 11 września w słowach skierowanych do Polaków zachęcał nas do modlitwy o „łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka”.

Niech więc znakiem zwycięstwa będzie Chrystusowy Krzyż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.