Polska pod Krzyżem

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
08/09/2019
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
15/09/2019
Pokaż wszystko

Polska pod Krzyżem

Polska pod Krzyżem

Dwa lata temu tysiące Polaków modląc się na różańcach otoczyło granicę naszej Ojczyzny. Był to efekt słynnej i zakończonej wielkim powodzeniem akcji „Różaniec do granic”. W tym roku organizatorzy tamtego wydarzenia ponownie zapraszają do wspólnej modlitwy o Polskę, tym razem jednak do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Jest to odpowiedz na straszne wydarzenia jakie mają miejsce w Polsce wobec Kościoła katolickiego ze strony antychrześcijańskich środowisk. Media coraz częściej podają informacje, że w przestrzeni publicznej dochodzi do bluźnierstw, profanowane są święte symbole i wizerunki, dewastowane są kościoły i miejsca sprawowania kultu, kapłani i świeccy katolicy są fizycznie atakowani. Znakiem zwycięstwa może być tylko Chrystusowy Krzyż! To u jego stóp trzeba uklęknąć i gorąco się modlić. Także o to, by w trudnych chwilach nie zabrakło nam sił do mężnego wyznawania wiary.

Zarówno miejsce jak i czas nie są przypadkowe. Czuwanie modlitewne w intencji przezwyciężenia kryzysu wiary w Kościele zaplanowano na dzień 14 września. W Kościele przeżywamy wówczas święto Podwyższenia Krzyża, które zostało ustanowione na pamiątkę odnalezienia przez św. Helenę – matkę cesarza rzymskiego Konstantyna – relikwii Drzewa Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Według tradycji największa część tej relikwii przywieziona do Polski znajduje się właśnie w sanktuarium na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich.

Jak mówią inicjatorzy wydarzenia: „nasz cel jest prosty: chcemy postawić Krzyż Chrystusa w centrum, bo to jest źródło życia dla Kościoła. Jeśli doświadczamy, że w naszym Kościele jakby „ktoś wyłączył prąd” to wiemy, że właśnie do Krzyża trzeba „podpiąć duchową wtyczkę” i zaczerpnąć siłę i energię do życia.” W wydarzeniu można również wziąć udział „na odległość”, tzn. czuwając modlitewnie w parafii, w swoim domu, na swoim łóżku w szpitalu, czy pełniąc dyżur w pracy. Trwanie pod Krzyżem jest dziś nie tylko wyjściem naprzeciw atakom na Chrystusa i Kościół w przestrzeni publicznej. Jest potwierdzeniem wiary i walką o ocalenie tożsamości Polski, która od ponad tysiąca lat ściśle związana jest z Krzyżem.

Również papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 11 września w słowach skierowanych do Polaków zachęcał nas do modlitwy o „łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka”.

Niech więc znakiem zwycięstwa będzie Chrystusowy Krzyż!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *