Poświęcenie wyremontowanych organów

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
01/11/2021
Listopadowe „memento mori” w Pustelni
05/11/2021
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
01/11/2021
Listopadowe „memento mori” w Pustelni
05/11/2021
Pokaż wszystko

Poświęcenie wyremontowanych organów

Poświęcenie wyremontowanych organów

W Pustelni Złotego Lasu 30 października br. podczas uroczystej Mszy św. ks. Grzegorz Jeż, proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie dokonał poświęcenia wyremontowanych organów, które w ostatnim czasie przeszły gruntowną renowację. Instrument ten został sprowadzony do naszego kościoła w roku 1860 przez zakonników franciszkanów reformatów, którzy po kasacie klasztoru kamedułów na 4 lata objęli rytwiański klasztor. Z tego względu, że kameduli nie prowadzą duszpasterstwa, ich kościoły nie mają na wyposażeniu ambony, konfesjonału oraz instrumentu organowego.

Dlatego chór muzyczny i organy pojawiły się w kościele dopiero po odejściu kamedułów. Przez ostatnie 150 lat instrument służył wiernym. Jednakże ze względu na upływający czas, jego stan nieustannie się pogarszał.

Od maja do października 2021 roku odbył się gruntowny remont organów, w ramach dotacji dla Kościoła Rektoralnego przyznanej ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Funduszu Kościelnego. Prace wykonała Pracowania Organmistrzowska Grzegorz Bauman z Bielska-Białej.

Pierwsze brzmienie nowych organów wierni usłyszeli tuż po ich poświęceniu, w trakcie Mszy św., której oprawę muzyczną poprowadził Tomasz Szutkowski, na co dzień organista w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach.

Po Mszy św. odbył się koncert Zespołu Ars Cantus, który  gościliśmy od 26 do 30 października 2021 r. w Pustelni. Artyści od 2000 związani z Wrocławskimi Kameralistami, pracują pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego. Pustelnię wybrali jako miejsce nagrania koncertu ,,Missa pro Mundi”. Wcześniej podobne nagrania realizowali w Wiślicy i na Święty Krzyżu.( https://www.youtube.com/watch?v=Hcbmi440M28 ) Teraz także Pustelnia dołączyła do zacnego grona miejsc godnych uwiecznienia poprzez muzykę i śpiew.

Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza do wczesnego baroku. Zespół wystąpił na festiwalach i koncertach w wielu krajach w Polsce i za granicą.

W roku 2011 zespół otrzymał nagrodę im. Adama Jarzębskiego „dla najlepszego wykonawcy na XX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie za wykonanie programu „Mikołaj z Radomia – opera omnia”.

Podczas sobotniego koncertu uczestnicy usłyszeli fragmenty utworów Mszy Nothre Dame, które zostały w Pustelni nagrane.

Drugim akcentem muzycznym był koncert organowy w wykonaniu Tomasza Szutkowskiego, przyjaciela Pustelni i kierownika zespołu Cantus Delicium, który pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim jako profesor językoznawstwa.

Wierni usłyszeli piękne wykonie wybranych utworów, przedstawicieli czołowej niemieckiej i brytyjskiej barokowej twórczości organowej.

Koncert dedykowany był wszystkim ludziom życzliwym Pustelni, ofiarodawcom, sponsorom dobroczyńcom a szczególnie Panu Marianowi Maciasowi – Prezesowi i właścicielowi Zakładu Remontowo-Budowlanego ADMA Rytwiany, jubilatowi świętującemu z nami swoje 70 urodziny. Były życzenia i kwiaty oraz niespodzianka – wiersz pt.: „Modlitwa”, który odczytała sama autorka, Jadwiga Szyszka.

 Na zakończenie słowa podziękowania skierował do artystów i uczestników ks. Wiesław Kowalewski, rektor i kustosz Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach: „Dziękuję artystom, wszystkim twórcom, realizatorom za ich pracę. Dziękuję konserwatorom organów za ich dzieło i księdzu Grzegorzowi za Mszę św. i modlitwę poświęcenia. Mam nadzieję, że to dzieło przyczyni się do dalszego rozsławienia naszej Pustelni”.

Ksiądz Rektor złożył życzenia Jubilatowi i podziękował mu za wkład w dzieło budowy kilkunastu kościołów i kaplic, a w szczególności za prace remontowo-konserwatorskie przy odbudowie Pustelni Złotego Lasu i ciągłe zaangażowanie w jej dalszy rozwój i rozbudowę.

Podsumowaniem całej uroczystości była agapa, tort i gromkie sto lat dla Jubilata.

 

Dokumentacja prac konserwatorskich organów w pdf

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *