Przewidywanie

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
26/04/2020
Nieformalna inauguracja.
27/04/2020
Pokaż wszystko

Przewidywanie

Przewidywanie

 Jakie to ludzkie zjawisko. Wydawało by się nieraz, że tak bardzo zwyczajne w powszechnym „użyciu”. Zjawisko przewidywania związane jest poniekąd z samą naturą człowieka, ponieważ dotyka różnych sfer jego życia. Staje się swego rodzaju „planem rozwoju” zarówno w wymiarze psychosomatycznym, jaki i duchowym.

Już sama próba wyjaśnienia tego słowa podpowiada nam, że w tym procesie mamy do czynienia z pewnym wnioskowaniem, o tym czego jeszcze nie znamy, na podstawie pewnych przesłanek, które udało się nam pozyskać lub poznać w dotychczasowym naszym życiu. Mamy więc niejako dwie możliwości, dzięki którym owe przesłanki mogą się aktualizować. Pierwszą z nich jest ludzki rozum, który w sposób racjonalny – poprzez logiczny proces – poddaje zdroworozsądkowej analizie rozmaite doświadczenia, mając do dyspozycji – jako wsparcie i pomoc – wiele różnych naukowych reguł, których prawdziwość i skuteczność potwierdzona jest licznymi badaniami. Natomiast druga możliwość wykracza niejako poza sferę empiryczną – doświadczalną – gromadząc w sobie wszystko, co związane jest ze sferą psychiki i ducha, a więc takie kwestie jak wróżbiarstwo lub apokaliptyczne czy prorockie wizje.

Nawet nie zastanawiamy się do końca, jak często w perspektywie przyszłości poddajemy analizie życie swoje, czy swoich bliskich. Uczniowie analizują z jakim wynikiem ukończą szkołę. Maturzyści – uwzględniając różne modele wyników matur – kreślą różnego rodzaju scenariusze, które pozwolą im na dalszy rozwój. Ktoś będzie robił szczegółowy plan kariery zawodowej, inny znowu zaplanuje drogę swojego szczęścia i dobrobytu. Narzeczeni, kiedy stają na ślubnym kobiercu to widzą siebie szczęśliwych, żyjących ze sobą w zgodzie i harmonii do końca swoich dni – nie dopuszczając do głowy takich myśli/słów, jak: zdrada, poniżanie, samotność, łzy czy piekło. Nowy Rok, czy zmiana pracy lub stanowiska, również są impulsem do podjęcia licznych szlachetnych planów i często skłaniają do powzięcia wielu bardzo innowacyjnych postanowień. Trwająca epidemia też skłania nas do głębokiej analizy, aby właściwie zabezpieczyć życie swoje oraz naszych bliskich i „przetrwać” ten czas ze spokojem i w zdrowiu.

Dobry strateg, aby wygrać batalię powinien bardzo wnikliwie przeanalizować z kim lub czym „ma do czynienia”, a następnie przygotować taki plan, by przy jak najmniejszych stratach po swojej stronie móc pokonać przeciwnika. To samo tyczy się każdego z nas. Ilu głupot byśmy uniknęli, iluż zawodów byśmy się pozbyli, gdybyśmy tylko zdobyli się na trud twórczego przewidywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *