Przewidywanie

ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
26/04/2020
Nieformalna inauguracja.
27/04/2020
ks. dr Lucjan Bielas – UP JPII
26/04/2020
Nieformalna inauguracja.
27/04/2020
Pokaż wszystko

Przewidywanie

Przewidywanie

 Jakie to ludzkie zjawisko. Wydawało by się nieraz, że tak bardzo zwyczajne w powszechnym „użyciu”. Zjawisko przewidywania związane jest poniekąd z samą naturą człowieka, ponieważ dotyka różnych sfer jego życia. Staje się swego rodzaju „planem rozwoju” zarówno w wymiarze psychosomatycznym, jaki i duchowym.

Już sama próba wyjaśnienia tego słowa podpowiada nam, że w tym procesie mamy do czynienia z pewnym wnioskowaniem, o tym czego jeszcze nie znamy, na podstawie pewnych przesłanek, które udało się nam pozyskać lub poznać w dotychczasowym naszym życiu. Mamy więc niejako dwie możliwości, dzięki którym owe przesłanki mogą się aktualizować. Pierwszą z nich jest ludzki rozum, który w sposób racjonalny – poprzez logiczny proces – poddaje zdroworozsądkowej analizie rozmaite doświadczenia, mając do dyspozycji – jako wsparcie i pomoc – wiele różnych naukowych reguł, których prawdziwość i skuteczność potwierdzona jest licznymi badaniami. Natomiast druga możliwość wykracza niejako poza sferę empiryczną – doświadczalną – gromadząc w sobie wszystko, co związane jest ze sferą psychiki i ducha, a więc takie kwestie jak wróżbiarstwo lub apokaliptyczne czy prorockie wizje.

Nawet nie zastanawiamy się do końca, jak często w perspektywie przyszłości poddajemy analizie życie swoje, czy swoich bliskich. Uczniowie analizują z jakim wynikiem ukończą szkołę. Maturzyści – uwzględniając różne modele wyników matur – kreślą różnego rodzaju scenariusze, które pozwolą im na dalszy rozwój. Ktoś będzie robił szczegółowy plan kariery zawodowej, inny znowu zaplanuje drogę swojego szczęścia i dobrobytu. Narzeczeni, kiedy stają na ślubnym kobiercu to widzą siebie szczęśliwych, żyjących ze sobą w zgodzie i harmonii do końca swoich dni – nie dopuszczając do głowy takich myśli/słów, jak: zdrada, poniżanie, samotność, łzy czy piekło. Nowy Rok, czy zmiana pracy lub stanowiska, również są impulsem do podjęcia licznych szlachetnych planów i często skłaniają do powzięcia wielu bardzo innowacyjnych postanowień. Trwająca epidemia też skłania nas do głębokiej analizy, aby właściwie zabezpieczyć życie swoje oraz naszych bliskich i „przetrwać” ten czas ze spokojem i w zdrowiu.

Dobry strateg, aby wygrać batalię powinien bardzo wnikliwie przeanalizować z kim lub czym „ma do czynienia”, a następnie przygotować taki plan, by przy jak najmniejszych stratach po swojej stronie móc pokonać przeciwnika. To samo tyczy się każdego z nas. Ilu głupot byśmy uniknęli, iluż zawodów byśmy się pozbyli, gdybyśmy tylko zdobyli się na trud twórczego przewidywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *