Rekolekce Leśników 2018

„100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”
30/11/2018
Końcówka prac konserwatorskich sklepienia.
05/12/2018
„100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”
30/11/2018
Końcówka prac konserwatorskich sklepienia.
05/12/2018
Pokaż wszystko

Rekolekce Leśników 2018

Jak każdego roku, na początku Adwentu, już po raz ósmy odbyły się w Pustelni Złotego Lasu Rekolekcje Leśników. Podczas rekolekcji, w rytwiańskim Sanktuarium Ciszy, przed wizerunkiem Matki Bożej,  leśnicy ponowili swoje zawierzenie złożone wcześniej w Częstochowie podczas pielgrzymki leśników na uroczystość Wniebowzięcia NMP. Nauki rekolekcyjne prowadził ks. dr Lucjan Bielas z Krakowa.

Księże profesorze, skąd taki pomysł aby ojciec duchowny seminarium, duszpasterz akademicki stanął przed leśnikami i głosił dla nich rekolekcje?

Na początku była prośba leśników. Następnie przyszła świadomość wartości takich rekolekcji dla ludzi lasu, zważywszy na specyfikę ich zawodowej misji. Teraz do tego doszła potrzeba serca.

Jak liczna jest grupa leśników, którzy zgłaszają się na te rekolekcje?

W rekolekcjach biorą udział leśnicy z całej Polski, niektórzy przybywają z rodzinami. Przyjeżdżają ci, którzy mają odwagę i chęć, aby z Bogiem popatrzeć w swoje wnętrze.

Co jest tematem tegorocznych rekolekcji?

Uczestnicy rekolekcji, zadają sobie pytania: kim jestem? czego Bóg oczekuje ode mnie? jaką oferuje mi pomoc w realizacji misji mojego życia?

Robert Głodowski jest jednym z pomysłodawców i inicjatorów Rekolekcji Leśniów.

Panie Robercie skąd taki pomysł?

Pomysł został zaczerpnięty z organizowanych przez architektów „dni skupienia”, których ojcem duchowym jest ks. Lucjan Bielas, a także stąd, iż w Lasach Państwowych brakowało tego typu formacji duchowej.

Jest Pan także założycielem pierwszej Leśnej Róży Różańcowej?

Do Leśnej Róży Różańcowej należą leśnicy z całej Polski, różnych stanowisk i funkcji również tych najwyższych.

Czy są jeszcze wolne miejsca i kto może należeć do Koła Żywego Różańca leśników?

Do Róży może dołączyć każdy leśnik. W tym celu należy skontaktować się ze mną telefonicznie lub mailowo – kontakt jest podany na naszej stronie: www.dsl.lasy.pl

W tym roku w ławach kaplicy rekolekcyjnej obok swoich pracowników zasiadł, p. Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Panie Dyrektorze, czy tak zorganizowane rekolekcje integrują środowisko?

Bardzo dobra formuła spotkania – rekolekcje. Środowisko leśników potrzebuje integracji i jedności,
a przede wszystkim formacji dla przyszłości lasów, leśnictwa i leśników w Polsce.

Jaki dziś są główne problemy i potrzeby leśników?

Ciągłe informowanie i komunikacja w sprawach bieżących, jak i spraw dotyczących przyszłości wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Polsce. Integracja środowiska leśników, budowanie wspólnoty, zrozumienia i wsparcia wewnątrzorganizacyjnego w strukturze Lasów Państwowych – to zadania na teraz i na przyszłość.

Jakie zagrożenia dla lasów możemy wszyscy starać się wyeliminować?

Nieporozumienia i niezrozumienie pracy polskich leśników możemy wyeliminować poprzez odpowiednią pracę, dobrą komunikację, edukację społeczeństwa. Możemy tym samym zapewnić i zbudować pozytywny, trwały wizerunek leśnika w społeczeństwie.

Czego powinniśmy życzyć leśnikom i społeczeństwu polskiemu?

Dla leśników – dobrej, pozytywnej energii, entuzjazmu i ogromnej chęci podejmowania nowych wyzwań w służbie Polsce i Lasom Państwowym.

Korzystającym z rekreacji w lasach życzmy miłego i bezpiecznego korzystania z pięknych, zdrowych lasów!

Opinie uczestników nt. Rekolekcji.

1.

„Rekolekcje w takiej formie dają bardzo dużo przemyśleń i inspiracji duchowych oraz przyczyniają się do pogłębienia duchowości. Przystajemy w pędzie życia, a nasze myśli w tym czasie biegną i ukierunkowują się na Boga, zastanawiamy się: po co żyjemy i gdzie zmierzamy, co wpływa na dalszą drogę naszego życia.

Poprzez nauki rekolekcyjne prowadzone w takiej oprawie Duch Święty rzeczywiście działa, a my naprawdę się zmieniamy i podążamy ku dobremu, aby czynić dobro, które powinno stawać się i staje się naszym nawykiem”.

Józef, Inżynier Nadzoru

2.

„Rekolekcje dla leśników w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach przygotowane są profesjonalnie pod każdym względem. Miejsce skłania do wyciszenia, skupienia i modlitwy.

Warunki idealne: czysto, ciepło, smacznie. Gospodarze gościnni, pracownicy uprzejmi. Można tu przyjechać o każdej porze roku.

Ktoś powie: Leśnicy do lasu? Czy nie mają go na co dzień dosyć? Tutaj nie przyjeżdżamy do pracy. Tutaj przyjeżdżamy „doładować akumulatory”. Ksiądz Lucjan, który prowadzi rekolekcje, potrafi w odpowiedni sposób ukierunkować nasze postrzeganie Boga i drugiego człowieka. Konferencje, kazanie, nabożeństwa – to do mnie trafia. W tym codziennym zabieganiu jest mi to bardzo potrzebne. Prawie trzy dni… bez telefonu, bez obowiązków… tylko ja i Bóg.”

Hubert, leśniczy

3.

„Chociaż na dwa dni, chociaż na kilka godzin. Można się tu skupić na tym co dla nas najważniejsze – na naszym zbawieniu.

Niesamowita atmosfera tego miejsca, ciepłe przyjęcie gospodarzy oraz osobowość rekolekcjonisty sprawiają, że możemy przybliżyć się do Boga, poznać lepiej Jezusa i bez oporów oddać się Matce Najświętszej. Jest to miejsce ciekawe i tajemnicze, a pyszne jedzenie i ciepły piec w klasztornym Refektarzu sprawiają, że wraca się tutaj jak do domu. Szczęść Boże!”

Robert, leśnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *