
Sklepienie jak nowe
21/12/2018
Boże Narodzenie 2018.
02/01/2019Święta, święta i…
… i co nam po nich pozostało? Czy tylko puste portfele, przepełnione spiżarnie i lodówki, przejedzone brzuchy, ból głowy, nietrafione prezenty, itd.?
Oczywiście w głównej mierze to od nas zależało jak przeżyjemy te Święta. Od nas też zależy co i na jak długo po nich pozostanie. Pomimo rozpowszechnionej komercjalizacji świąt, prowadzone od końca lat 90-tych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) badania wskazują na przywiązanie Polaków do świąteczno-religijnych zwyczajów i tradycji. Ostatnie takie statystyki przeprowadzono w grudniu 2017 roku. Wykazały one, że religijny wymiar tych świąt był w nieco częściej akcentowany niż w poprzednim badaniu z 2015 roku. Ponad połowa Polaków traktuje Boże Narodzenie jako przede wszystkim święta rodzinne, a około jedna piąta podkreśla religijny charakter świąt jako główny.
Wciąż bardzo ważne jest dla nas Polaków pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z tym wyjątkowym dniem. Jak wynika z deklaracji, w niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99%), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98%). W większości polskich domów śpiewa się kolędy (79%), odwiedza groby bliskich (77%), czeka z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę (77%), przygotowuje zwyczajową liczbę potraw na wieczerzę wigilijną (76%), a pod obrus wkłada siano (75%).
Trochę gorzej wyglądają liczby odnośnie odmawiania modlitwy i odczytywania fragmentu Pisma Świętego w czasie Wigilii (67%), udziału w Pasterce (66%), a dla 65% ważne jest przystępowanie z okazji świąt do spowiedzi.
Ale liczby i statystyki to nie wszystko. Pozostaje jeszcze codzienność z tym wszystkim co ze sobą niesie nasze człowieczeństwo. Obyśmy dzięki „Słowu, które ciałem się stało i zamieszkało między nami” stawali się coraz bardziej ludzcy…, oby człowiek otwierał swoje serce na drugiego człowieka…, prawdziwie zaczął żyć miłością…, miał odwagę przebaczyć, pojednać się, bardziej kochać… Św. Jan Paweł II mówił: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Dane pochodzą z Katolickiej Agencji Informacyjnej – www.ekai.pl