KAMEDULI

Kameduli to mnisi benedyktyńscy realizujący ideały reformy zapoczątkowanej przez Romualda z Rawenny. Nazwa pochodzi od Campo di Maldoli, (Campus Maldoli), czyli Pola Maldolego położonego w dolinie w pobliżu Arezzo, gdzie, według tradycji, Romuald z Rawenny wybudował pierwszy monaster i pustelnię. Od skrótu nazwy tej doliny, powstała nazwa miejscowości, Camaldoli i nazwa mnichów pustelników.
Opactwo benedyktyńskie w Camaldoli grupowało dwa rodzaje mnichów; cenobitów żyjących wspólnie w położonym u stóp góry monasterze i eremitów, zamieszkujących usytuowane na zboczu góry domki pustelnicze. Obie grupy mnichów podlegały opatowi i prowadziły wspólne życie liturgiczne, tzn. mieli wspólną mszę świętą i wspólny brewiarz.
Na tym etapie rozwoju kameduli nie stanowili jeszcze odrębnego zakonu, byli ugrupowaniem pustelniczym w łonie benedyktynów. Dopiero po śmierci Romualda z Rawenny (907-1027), papież Aleksander II (1061-1073) w roku 1072 wyodrębnił kamedułów z benedyktynów tworząc w ten sposób nowy zakon.

Na przełomie XIII i XIV wieku rozpoczęły się w łonie nowego zakonu podziały na kongregacje. W wieku XVI powstała Kongregacja Zgromadzenia Pustelników Kamedułów Góry Koronnej, grupująca tylko eremitów. W pustelniach tej Kongregacji zniknął sytuowany w podnóża góry klasztor, a tym samym zmieniła się urbanistyka zespołu pustelniczego. Budynki gospodarcze zostały wysunięte przed kościół, a domku pustelnicze za kościół, ustawione w szeregach lub rozproszone na zboczu góry. W niektórych pustelniach, gdy ukształtowanie terenu tego wymagało, przeprowadzano przez obszar pustelni otoczoną murem drogę dojazdową zwaną zwyczajowo szyją. W Polsce spotykamy ją na Bielanach krakowskich, w Rytwianach i w Bieniszewie.
W drugiej połowie XVII wieku istniało pięć odrębnych kamedulskich kongregacji, a w wieku XIX zakon był podzielony na trzy kongregacje:
Kongregacja Kamedulska Zakonu Świętego Benedykta z domem generalnym w Camaldoli, grupująca wspólnoty złożone z cenobitów i eremitów, Kongregacja Pustelników Kamedułów Góry Koronnej z domem generalnym we Frascati, grupująca wspólnoty złożone tylko z eremitów, Kongregacja Kamedułów Cenobitów, grupująca wspólnoty złożone tylko z cenobitów Do naszych czasów dotrwały dwie Kongregacje:
Kongregacja Kamedulska Zakonu św. Benedykta z domem generalnym w Camaldoli Kongregacja Pustelników Kamedułów Góry Koronnej z domem generalnym w Frascati, z której przybyli kameduli do Polski.
DUCHOWOŚĆ KAMEDULSKA
Duchowość kamedulska sięga swoimi korzeniami duchowości benedyktyńskiej, opierającej się na powstałej w VI wieku Regule Św. Benedykta, która uporządkowała życie codzienne życie mniszego tamtego czasu.
Ukierunkowując się na szukanie Boga, mnich trwając w Bożej obecności, dąży do zjednoczenia z Nimi i stara się żyć tak, żeby cała Jego egzystencja była oddawaniem czci Bogu. Aby to osiągnąć, konieczne jest nieustanne nawracanie i poznawanie siebie poprzez lekturę ksiąg biblijnych. Szkieletem życia monastycznego jest liturgia, która wplatając się w każdy dzień pomaga wykonywaną pracę przeniknąć duchem milczenia i modlitwy, zgodnie z później zwerbalizowaną zasadą "ora et labora".
Modlitwa, milczenie i samotność to trzy filary, na których opierała się duchowość spadkobierców Św. Romualda, protoplasty kamedułów.
KLASZTORY KAMEDULSKIE W POLSCE
Pierwsi uczniowie św. Romualda przybyli do Polski już w XI wieku. Byli to mnisi pustelnicy Jan i Benedykt i zamieszkali w pustelni w Międzyrzeczu razem z towarzyszami. W listopadzie 1003 roku pogańscy chłopi napadli na klasztor ograbili go i wymordowali zakonników. Klasztor w Międzyrzeczu funkcjonował przez 25 lat. Powstanie następnych pustelni przypadło dopiero na XVII stulecie. Impulsem do ich tworzenia stał się ruch kontrreformacyjny. Eremy budowali i uposażali dobrami ziemskimi fundatorzy (królowie, magnaci i szlachta), którzy również dbali, aby klasztor miał zapewnione warunki do bytowania. Powszechną praktyką stało się także nadawanie eremom kamedulskim indywidualnych mian. U genezy takiej nazwy znajdowało się bądź położenie topograficzne klasztoru bądź utrwalone w ten sposób imię fundatora. Fundowanie pustelniczych tworzenie wspólnot pustelniczych trwało w Polsce przez okres około 140 lat. Dzięki hojności możnowładców powstały wówczas następujące pustelnie kamedulskie na terenie dawnej Rzeczypospolitej:
KAMEDULI W POLSCE DZIŚ
Do dnia dzisiejszego przetrwały dwa klasztory kamedulskie w Polsce.
EUROPEJSKI SZLAK KAMEDULSKI
Pustelnia świętego Jerzego

położona w pobliżu miejscowości Bardolino, prowincja Werona. Została założona w 1663 roku. Prace budowlane trwały do końca XVII w. i zostały zakończone wraz z wzniesieniem kościoła w 1704 roku. Wraz z kasatą napoleońską pustelnia opustoszała w 1810 roku i cały kompleks klasztorny był zamieszkiwany przez okoliczną ludność wiejską aż do 1885 roku, kiedy to na nowo powróciła w to miejsce wspólnota mnichów kamedułów.
Adres: Eremo di San Giorgio loc. Rocca di Garda - 37011 Bardolino ( VR ) tel. 045 7211390; fax 045 6228644 e-mail: eremo@garda-access.com, www.eremosangiorgio.it
Pustelnia w Camaldoli

położona w pobliżu miasta Poppi, prowincja Arezzo, region Toscania. Założona przez świętego Romualda w XI wieku jest miejscem założenia i powstania kongregacji Kamedułów. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został konsekrowany 10 w 1227 roku. W latach 1575 – 1669 przebudowana i ozdobiona w stylu baroku.
Więcej: http://it.wikipedia.org/wiki/Eremo_di_Camaldoli Adres: Sacro Eremo di Camaldoli 52010 Camaldoli - Arezzo IT tel +39 0575 556021 fax +39 0575 556001 eremo@camaldoli.it www.camaldoli.it
Pustelnia świętego Grzegorza w Rzymie

Historia mnichów kamedułów w Rzymie sięga okresu średniowiecza, ich obecność związana była z koniecznością dopilnowania spraw zakonnych w stolicy Piotrowej. Trudno dziś określić miejsca przebywania pierwszych wspólnot kamedułów w Rzymie. Z czasem jednak idąc za wymogami reguły zorganizowano pierwsze wspólnoty stabilne, które, mimo że żyły w mieście, ale zachowywały ostre reguły życia kamedulskiego. Najpierw zajmowali klasztor Santi Quattro Coronati al Celio aż do 1573 roku. Następnie założono wspólnotę w klasztorze świętego Grzegorza al Celio. W czasie podziału na dwie kongregacje wspólnota z klasztoru św. Grzegorza skłoniła się ku wyborze życia cenobitycznego.
Więcej: http://www.camaldoli.it/web_it/sg_storia/sg_storia00.htm Adres: Monastero di San Gregorio al Celio P.za San Gregorio al Celio 1 - 00184 Roma IT tel +39 06 7008227 fax +39 06 7009357 sangregorio@camaldoli.it www.camaldolesiromani.it
Pustelnia świętych Oskara i Romualda w Fabriano

Klasztor świętych Oskara I Romualda wraz kościołem wybudowanym w latach 1511-1539 już pod koniec XV wieku stał się siedzibą wspólnoty kamedułów. Tutaj od 1481 roku przechowywane są relikwie założyciela św. Romualda. Relikwie znajdują się w krypcie w sarkofagu dzieła Taddeo da Como. Kościół w stylu barokowym został gruntownie odrestaurowany po zniszczeniach dokonanych przez trzęsienia ziemi w 1741 i 1997 roku.
Więcej: http://www.fabrianoturismo.it/docs/itinerari/luoghifede.asp Adres: P.za Manin - 60044 Fabriano (AN) IT tel. +39 0732 21935
Pustelnia Źródła Avellana (Venerabile Eremo di Fonte Avellana)

Klasztor Fonte Avellana swoje początki łączy z życiem pierwszych pustelników, którzy wybrali to miejsce ze względu na szczególne odosobnienie (położone 700 npm) oraz bogactwo drzew orzechowych i źródeł wody. Na duchowość tego miejsca niewątpliwie miał wpływ święty Romuald z Ravenny, ojciec kongregacji kamedulskiej, który tutaj żył i działał na przełomie X i XI wieku. Rozwój klasztoru wiąże się w sposób szczególny z działalnością świętego Piotra Damiani, którego mocna duchowość monastyczna i osobowość wpłynęły na atrakcyjność i rozwój życia monastycznego, religijnego i społecznego całego regionu. Erem ten wykształcił prawie 50 biskupów i wiele znakomitych osobowości monastycznych. Założony w 1325 roku erem na przełomie XIV i Xv wieku stał się dużym ośrodkiem o znaczeniu nie tylko duchowym, ale i politycznym i ekonomicznym. Spadek znaczenia Fonte Avellana rozpoczyna się od początku XVIII wieku a swoje apogeum osiąga podczas czasów napoleońskich 1810 i podczas republiki włoskiej w 1866 roku. Mimo trudnych i ciężkich lat w Eremie Fonte Avellana kontynuowano nieprzerwanie kamedulskie tradycje monastyczne aż po dzień dzisiejszy.
Adres: Venerabile Eremo di Fonte Avellana 61040 Serra S. Abbondio (PU) IT tel e fax +39 0721 730261 e-mail: www.fonteavellana.it
Pustelnia Góry Giove

W pierwszej połowie XVI wieku niektórzy mnisi należący do Kongregacji Góry Koronnej przybyli do miasta Giove aby administrować dobrami otrzymanymi od jednego z braci Galeazzo Gabrielli, który należał do zamożnej rodziny. Pustelnia powstała w latach 1600 – 1631. Kościół pierwotny z powodu niestabilności terenu w XVII wieku został gruntownie przebudowany w postaci, jakiej pozostał do dziś. Erem wielokrotnie znajdował się w centrum licznych nieprzychylnych zdarzeń związanych z historią. Mnisi zostali usunięci z niego przez dominacją napoleońską a następnie zniesieni przez prawo republiki włoskiej w 1860 roku. Wielu z powodu zakazów religijnych związanych z republiką ukryło się w niektórych miejscowościach kontynuując i życie pustelnicze. Powrócili do Montegiove w roku 1870 lecz nie jako właściciele lecz jako kustosze swojego klasztoru. W roku 1902 pustelnia została zamknięta by w kwietniu 1924 znów powrócić za sprawą władz lokalnych do rąk kamedułów. Podczas II wojny światowej Erem był okradziony i splądrowany przez okoliczną ludność. Dziś życie monastyczne mimo małej liczby zakonników jest realizowane wedle reguły zakonnej oferując miejsca dla tych, którzy szukają chwili modlitwy i odosobnienia.
Adres: Loc. Rosciano n°90 - 61032 Fano ( PU ) tel comunità +39 0721 864090 Fax +39 0721 868588 tel foresteria +39 0721 864603 e-mail: natale@eremomontegiove.it www.eremomontegiove.it
Pustelnia Matki Bożej Anielskiej

Pustelnia ufundowana z woli Pompeo Fellecchia i zrealizowana przez jego brata Serafino Fellecchia, który był przeorem mnichów kamedułów w Pustelni Matki Bożej Królewskiej (diecezja Benevento). Pustelnia została wybudowana w latach 1602 – 1615. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej został konsekrowany w roku 1654. W roku 1806 poprzez prawa napoleońskie mnisi zostają wydaleni z pustelni i miejsce traci swój charakter zakonny. W roku, 1936 gdy ojcowie Kameduli odzyskują osobowość prawną, część dóbr z Pustelni w Noli powraca w ręce pustelników, lecz spadek powołań kamedulskich sprawia, że muszą zamknąć wiele eremów w tym Pustelnią Matki Bożej Anielskiej. W 1990 roku Pustelnia zostaje oddana w ręce kongregacji Misjonarzy Redemptorystów.
Więcej: http://www.camaldolivisciano.it/ Adres: Eremo dei Camaldoli di Visciano (Na) ITALIA Tel.Fax 081 8299216 e-mail: info@camaldolivisciano.it
KAMEDULI W ŚWIECIE
Incarnation Priory

1369 La Loma Avenue - Berkeley California 94708 - USA tel 001 5105480965 001 510 845 0601 fax 001 510 548 64 39 e-mail: fr_robert_hale@email.msn.com www.camaldolese.com
New Camaldoli Hermitage

Big Sur California 93920 - USA tel: 001 831 667 2456 001 831 667 23 41 fax 001 831 667 0109 fax priore 001 831 667 01 89 e-mail: monks@contemplation.com, ranicam@aol.com www.contemplation.com
Mosteiro da Transfiguracaon

C.P. 068; 08701/970 Mogi das Cruzes; S.P. Brasil tel e fax 0055 11 479 04 941 e-mail: luigilezza@camaldolense.org.br, emba@camaldolense.org.br www.mosteirocamaldolense.com.br
Saccidananda Ashram

Shantivanam - Thannirpalli P.O. - Kulithalai 739107 Karur District; Tamil Nadu; South India tel 0091 4323 22260; fax 0091 4323 22280 e-mail: saccidananda@hotmail.com
