Kompleks klasztorny Pustelnia Złotego Lasu położony jest wśród rozległych lasów rytwiańskich. Okolica jest zatem bardzo cicha i spokojna, sprzyjająca spacerom i kontemplacji. W najbliższym sąsiedztwie klasztoru możemy zobaczyć: kapliczkę Matki Boskiej Fatimskiej, mogiły Powstańców Styczniowych, krzyż myśliwski Artura Radziwiłła oraz dąb 3-bratek.

Drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku”

Kapliczka znajduje się w Złotym Lesie około 600 m od klasztoru pokamedulskiego, przy drodze prowadzącej z Rytwian do Pustelni. Otoczona jest grabami, brzozami, bukami i olchami rosnącymi nad strumykiem. Przed kapliczką znajdują się drewniane ławeczki, krzyż i drewniany, polowy ołtarz. Aby dojść do kapliczki trzeba przejść przez drewniany mostek, pod którym przepływa źródełko zwane „Browarek”. Kapliczka wykonana jest z drewna, drzwi do niej są zawsze otwarte dla pielgrzymów. Wewnątrz, w centralnym miejscu ustawiona jest figurka Matki Boskiej Fatimskiej. To znak Maryi, Matki Jezusa, która objawiła się trójce dzieci w Fatimie w 1917 roku. Matka Boża Fatimska jest ubrana w niebieską szatę, na głowie ma koronę, a w dłoni trzyma różaniec. Figurka otoczona jest szczególnym kultem wiernych o czym świadczą zawsze świeże kwiaty. Po lewej stronie od wejścia wisi obraz św. Jana Pawła II, a po prawej na stoliku, znajduje się księga w której wierni wpisują prośby skierowane do Matki Bożej.
Kapliczka została wybudowana nad źródełkiem, które wypływa w tym miejscu. Dawniej woda była spiętrzona przez tamę, dziś uszkodzoną. Woda służyła do produkcji piwa w miejscowym browarze prowadzonym przez Radziwiłłów dlatego miejsce do dziś nazywane jest przez miejscowych „Browarek”.
Z inicjatywy ks. Wiesława Kowalewskiego, dyrektora Pustelni Złotego Lasu, kapliczkę wybudowali mieszkańcy wsi Kłoda w 2004 roku jako pamiątkę nawiedzenia Pustelni przez kopię cudownej figury Matki Bożej Fatimskiej. Figura ta, w drodze z Fatimy do nowobudowanego sanktuarium Matki Bożej w Odessie, peregrynowała przez parafie diecezji sandomierskiej. 10 lipca 2004 roku Figura została uroczyście, procesyjnie przeniesiona z kościoła pokamedulskiego do kościoła parafialnego. W drodze orszak zatrzymał się w przygotowanej kapliczce przy źródełku. Odprawione tam zostało okolicznościowe nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. biskup Artur Miziński z Lublina (obecnie sekretarz generalny Episkopatu Polski), który poświęcił nową figurę MB Fatimskiej. Na pamiątkę nawiedzenia tego miejsca przez cudowną figurę MB Fatimskiej, co roku odprawiane jest nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca zgodnie z życzeniem Matki Bożej podczas objawień w 1917 roku w Fatimie. W kolejne pięć pierwszych sobót miesiąca pomiędzy 13 maja a 13 października, w czerwca, lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku, o godz. 18.00 przy kapliczce odprawia się nabożeństwa składające się z Mszy św. Różańca, 15 minutowego rozważania oraz specjalnych modlitw Nabożeństwa Fatimskiego. Przez cały rok do kapliczki przybywają pielgrzymi, którzy modlą się w tym miejscu zwłaszcza o dobrą miłość i ułożenie życia rodzinnego. Przez ponad dziesięć lat modlitewne wpisy do księgi pamiątkowej mieszczą się w kilkudziesięciu dużych zeszytach. Otoczenie kapliczki z urokliwym źródełkiem i strumykiem, mostkami i ławeczkami nastrajają do serdecznej bliskości z przyrodą i między sobą co sugerują „przytulające” się do siebie drzewa. Projekt kapliczki wykonała Elżbieta Graboś, pracami ciesielskimi kierował Tadeusz Pikus. O czystość i porządek w kapliczce i wokół dbają członkowie Koła Żywego Różańca i leśnicy.

Mogiły powstańców

RODACY POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM POLEGŁYM 17 II 1863 r
W KAMPANII MARIANA LANGIEWICZA
ZWIĄZEK KOMBATANTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I B.W.P.
W RYTWIANACH 10.11.2003 r.

Zaraz za mogiłą znajduje się pomalowany drewniany krzyż z wcześniejszych lat. Nowa mogiła powstała w 2003 r.

Krzyż myśliwski Artura Radziwiłła

Przy drodze do Kłody po lewej stronie, stoi samotny krzyż. Dziś odnowiony, ustawiony pierwotnie w miejscu gdzie myśliwi z Koła Łowieckiego Bór pod wodzą założyciela Artura Radziwiłła rozpoczynali polowania.

Dąb Trzybratek

Rozłożysty, piękny dąb z charakterystycznymi trzema odgałęzieniami oddalony jest do klasztoru o około 150 m i jest pomnikiem przyrody ustanowionym w 2008 roku. Po drodze do dębu mijamy las mieszany, a do samego drzewa prowadzi drewniana kładka. Trzybratek rośnie w otoczeniu sosen, jego podłożem jest ściółka leśna, a samo drzewo ogrodzone jest drewnianym płotkiem. Dąb liczy około 130 lat, jego obwód wynosi ok. 5,40 m, a wysokość 27 m, rozpiętość korony to ok. 20 m. Pomnik przyrody ma trzy rozłożyste konary. Od każdego z konarów odchodzi niezliczona ilość gałęzi. Pomnik znajduje się na terenie wydzielonego wokół Pustelni, Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego w Rytwianach.
W okolicznych wioskach i miasteczkach znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych wartych odwiedzenia. Najbliższe z nich to Pałac Radziwiłłów w Rytwianach, Dom i Biblioteka Sichowska, kościół św. Bartłomieja w Staszowie oraz Pałac Popielów w Kurozwękach.
W okolicznych wioskach i miasteczkach znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych wartych odwiedzenia. Najciekawsze z nich to Dom i Biblioteka Sichowska, pałac w Kurozwękach, pałac Radziwiłłów w Rytwianach oraz kościół św. Bartłomieja w Staszowie.

Miejsca warte zobaczenia w pobliżu Pustelni Złotego Lasu:

Rytwiany – Pałac Radziwiłłów

904_4

Golejów – ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko - (4 km.)

904_5

Rezerwat "Dziki Staw" - (5 km)

904_6

Strzegom – Modrzewiowy kościół z przełomu XVI i XVII w. - (7 km.)

904_7

Zespół pałacowy w Kurozwękach - (14 km)

904_9

Staszów – Kościół św. Bartłomieja z 1342 r.,

904_8

Sichów - Dom i Biblioteka Sichowska - (9 km)

112033_40

Wiśniowa - serce H. Kołłątaja - (15 km)

904_10

Połaniec – Kopiec Kościuszki z 1917 r., kościół św. Marcina - (16 km)

904_11

Szydłów – Ruiny zamku, mury obronne z XIV w., (18 km.)

904_12

Sulisławice, sanktuarium Maryjne - (32 km)

904_14

Ujazd – zamek Krzyżtopór - (36 km)

904_16

Opactwo pocysterskie w Koprzywnicy - (40 km)

904_17

Opatów – Brama warszawska, podziemna trasa turystyczna (44 km.)

904_18

Busko Zdrój – Park zdrojowy, sanatorium Marconi - (44 km.),

904_19

Baranów Sandomierski – Zamek (50 km.)

904_20

Święty Krzyż – Zespół Klasztorny Benedyktynów (55 km.)

904_21

Sandomierz – Muzeum Okręgowe/Zamek (55 km.)

904_22

Wiślica – Bazylika NNMP (60 km.)

904_23

Kałków – Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski - (62 km.)

904_24