O nas

Pustelnia Złotego Lasu

to ogólna, powszechnie używana nazwa Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego. Przez ponad dwa wieki klasztor zajmowali barci kameduli. Po kasacie obiekt opustoszał na prawie sto lat. W latach 1935 – 1995 miała tu siedzibę parafia Rytwiany. Od czasu podjęcia prac remontowych mają swoją siedzibę następujące podmioty: Kościół Rektoralny pw. Zwiastowania NMP w Rytwianach; SMPZL pełna nazwa; Uniwersytet Ludowy im. M. Radziwiłła „Memento Vitae”; Szkoła Pisania Ikon

Pustelnia Złotego Lasu

Pokamedulski zespół klasztorny

to zabytek najwyższej klasy z XVII wieku wpisany na listę pomników historii.

Pustelnia, klasztor pokamedulski, była od zawsze miejscem odosobnienia, ciszy i modlitwy. Przez ponad 200 lat erem w Rytwianach zamieszkiwali kameduli.

Obecnie w historycznym założeniu funkcjonuje pustelnia otwarta dla każdego, kto pragnie uciec od zgiełku cywilizacji, by w ciszy zastanowić się nad swoim życiem, pogłębić relację z Bogiem, a także odpocząć. Powstał tu ośrodek liczący 80 miejsc noclegowych, są to pokoje z łazienkami w standardzie hotelowym, z serwisem kawowym, w tym dwa domki eremickie odbudowane na wzór niegdyś istniejących. W klasztornym refektarzu znajduje się restauracja kamedulska, gdzie kuchnia serwuje smaczne, domowe i zdrowe posiłki.

Do dyspozycji są także wyposażone sale konferencyjne, które mogą pomieścić od 25 do 120 osób. Jest także gabinet masażu. Ponadto na terenie Pustelni znajduje się okazały ogród klasztorny z altanami, alejkami i oświetleniem. I wiele innych atrakcji w Galerii Kamedulskiej czy też muzeum serialu „Czarne chmury”, itp. Od niedawna funkcjonuje Uniwersytet Ludowy im. M. Radziwiłła Memento Vitae oraz Lwowska Szkoła Pisania Ikon.

Można zatem, jak w wierszu ks. J. Twardowskiego „Powrót”:

 „Odejść od świata – zanurzyć się w Bogu,

 a potem znowu być tutaj z powrotem,

 aby powiedzieć – już widzę odwrotnie

 to co nieważne takie ważne teraz 

(…)

Odejść od świata – zanurzyć się w Bogu

I znowu potem powrócić na ziemię”.

Serdecznie zapraszamy, bo Gość w dom to Bóg w dom.

Regulamin
 

RODO

Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.


Tarcza Finansowa 2.0 Funduszu Rozwoju dla Mikro, małych i średnich firm

© 2024 Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij