Zabytek

XVII wieczny pokamedulski zespół klasztorny

XVII wieczny pokamedulski zespół klasztorny jest jedną z pięciu fundacji magnackich Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Po klasztorze ufundowanym dla kamedułów na Bielanach pod Krakowem, wojewoda krakowski Jan Tęczyński zaprosił kamedułów do swoich Rytwian. 

Przez wzgląd, że fundator zaprosił do stworzenia swojego dzieła najznakomitszych ówczesnych artystów, głównie z Włoch, klasztor od początku był uznawany za dzieło niezwykłe, nazywane niekiedy drugim Rzymem. 

Przebogate dziedzictwo kultury

Przez następne wieki, kolejni fundatorzy (Opalińscy, Sieniawscy, Lubomirscy, Potoccy i Radziwiłłowie) dopełniali wielkości zabytku roztaczając nad nim wieloraką opiekę. Także wiek XX był dla klasztoru przyjazny. Fakt, że utworzono tu parafię spowodował, że obiekt miał ciągle troskliwych gospodarzy (proboszczów i parafian), którzy mimo bardzo trudnych warunków Polski powojennej, zachowali to przebogate dziedzictwo kultury czterech wieków do czasów współczesnych.

Obecnie zabytek doczekał się najwyższego uznania, najpierw poprzez wpisanie na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a następnie na najważniejszą w Polsce listę pomników historii.

Wirtualny spacer 1
Wirtualny spacer 2
Wirtualny spacer 3


Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.


Tarcza Finansowa 2.0 Funduszu Rozwoju dla Mikro, małych i średnich firm

© 2024 Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij