Aktualności

Spotkanie Uniwersytetów Ludowych

I Ogólnopolskie Spotkanie Wspólnoty Polskich Katolickich Uniwersytetów Ludowych

w rytwiańskiej Pustelni - galeria zdjęć

W dniach od 9 do 11 lutego 2024 roku, w naszej Pustelni odbyło się I Ogólnopolskie Spotkanie Wspólnoty Polskich Katolickich Uniwersytetów Ludowych.  Przybyli wykładowcy i studenci pedagogiki grundtvigiańskiej z SGGW w Warszawie oraz przedstawiciele uniwersytetów z różnych stron Polski. Spotkaniu przewodniczył ks. Zenon Myszk z Łeby. Pustelnia wskazana została na miejsce spotkania przez ks. prof. Janusza Mierzwę, wykładowcę i współtwórcę odnowy uniwersytetów ludowych. 

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Bezpośrednio po Mszy św. gospodarz, ks. Wiesław Kowalewski przywitał gości i wyraził wielką radość z organizacji wydarzenia w Rytwianach. Dodał, że inicjatywa jest bardzo ważna i idealnie trafia czasowo w zapotrzebowanie społeczności lokalnych.

Po kolacji, w klasztornym refektarzu, odbył się wieczór poezji z udziałem ks. Zenona Myszka – dyrektora Łebskiego Uniwersytetu Ludowego oraz pani Małgorzaty Dąbrowskiej z Warszawy. Tematyka wierszy poświęcona była Małej Ojczyźnie. Uczestnicy, słuchacze otrzymali autorski tomik wierszy „Moja Ojczyzna”.

Sobota była dniem intensywnej pracy nad programem przyszłych działań uniwersytetów. Wypracowano między innymi program praktyk studenckich, które będą odbywać się także w Pustelni. Przed południem chętni zwiedzili Pustelnię z przewodnikiem, a następnie wszyscy pojechali zwiedzić pobliską Hutę Szkła Tadeusza Wrześniaka i na obiad w Zakątku Świętokrzyskim.

Wieczór upłynął w formie spotkania integracyjnego Gości i przyjaciół Pustelni Złotego Lasu. Rektor – ks. Wiesław Kowalewski podkreślił, iż spotkanie jest pierwszym z tego cyklu otwierającym współpracę z Ludowymi Uniwersytetami Katolickimi istniejącymi i powstającymi w ramach Wspólnoty Polskich Katolickich Uniwersytetów Ludowych. Przy miłym akompaniamencie muzycznym, do późnych godzin trwały ożywione dyskusje, wymiana poglądów i doświadczeń. Była uroczysta kolacja i na deser tort ozdobiony logo uniwersytetu ludowego. Goście otrzymali okolicznościowe upominki; m.in. szklany wazon z logo uniwersytetu „Memento vitae”.

Po rannej Mszy świętej niedzielnej odbyło się podsumowanie spotkania, wręczenie pamiątek i deklaracje szybkich, kolejnych spotkań i powrotów.

Serdecznie dziękujemy za wspólny czas i otwartość na współpracę. Pustelnia, jak zawsze, zaprasza wszystkich słowami: „Gość w dom, Bóg w dom”.


Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.


Tarcza Finansowa 2.0 Funduszu Rozwoju dla Mikro, małych i średnich firm

© 2024 Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij