Aktualności

Rozważanie do Ewangelii na V Niedzielę Wielkanocną 28 kwietnia 2024 r.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami» (J 15, 1-8).

Stawienie się w obecności Bożej: Uświadom sobie, że stajesz przed Panem, że będziesz z Nim rozmawiał i słuchał tego, co On ma Ci do powiedzenia. Otwórz się na działanie Ducha Świętego. Proś, aby On pomógł Ci przeżyć to spotkanie jak najowocniej, w możliwie największym otwarciu na Słowo Boże.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś Boga, Pana naszego, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu (św. Ignacy Loyola, ĆD nr 46).

Prośba o owoc tej modlitwy: proś o poddanie się Ojcowskiej, Bożej formacji.

Obraz do modlitwy: wyobraź sobie winną latorośl, zielone liście i piękne kiście owoców, dojrzałe, gotowe do zerwania.

  1. Proces.

Ojciec uprawia winorośl. Ta uprawa jest procesem. Nie jest w uprawie roślin tak, że wystarczy jakiś jednorazowy akt, pojedynczy wysiłek. Potrzeba wielu dni, cierpliwości, zmienności pór roku, znajomości ogrodnictwa, aby to co jest uprawiane wydało obfity plon. A nade wszystko potrzeba troskliwej, dobrej ręki ogrodnika.
O takim Ogrodniku mówi dziś Jezus. Pokazuje nam przepiękne cechy Ojca – troskliwość, czułość, pragnienie, aby winorośl wydała dobry plon.

Pomyśl, czy pozwalasz się Ojcu formować? Czy zgadzasz się, aby On dobierał czas i sposób pielęgnacji Twojego serca? Jesteś otwarty na taką rzeczywistość?
Z jakich formacyjnych pomocy korzystasz w swojej codzienności?

 

2. Wielość.

Choć Boski Ogrodnik zajmuje się każdą latoroślą oddzielnie, na każdą patrzy indywidualnie i pochyla się nad każda troskliwie, to przecież ostatecznie chodzi
o więź i jedność pomiędzy wszystkimi pędami. Każdy z nich jest inny, ale każdy ważny. Jeśli wszystkie są zdrowe, cała winorośl jest zdrowa, jeśli jeden zaczyna chorować, istnieje niebezpieczeństwo, że pozaraża także inne latorośle.

To wskazówka dla nas – zaproszenie do odpowiedzialności i do troski o inne gałązki winorośli – o najbliższych, sąsiadów, współpracowników, parafian. Wglądnij w swoje serce i postaraj się przyjrzeć swoim relacjom „na zewnątrz” - jakie one są, czy jesteś uważny na innych, współczujący, empatyczny? Czy interesuje Cię stan zdrowia fizycznego i duchowego ludzi, którzy są obok? Czy troszczysz się o nich? Jaki jest praktyczny wymiar tej troski.

Zachęcam, na zakończenie modlitwy, do szczerej rozmowy z Panem Jezusem zmartwychwstałym, do oddania Mu tego wszystkiego, co udało Ci się dzięki Jego łasce zobaczyć, w czasie tej modlitwy. Zwróć uwagę, aby ta rozmowa miała związek
z Twoimi refleksjami na medytacji. Pomyśl także o tym, co ta modlitwa zmieni
w Twoim życiu? Warto wciąż przypominać sobie, że spotkania z Jezusem na modlitwie mają prowadzić do realnych zmian w życiu, do nawrócenia. Zastanów się nad tym, jaki konkret z tej modlitwy bierzesz do swojego życia. Zapytaj Jezusa, jak On to widzi, co z Jego perspektywy byłoby dla Ciebie ważne w tym czasie . Może warto pomyśleć o konkretnych pomocach formacyjnych, z których zechcesz korzystać.

Swoje spotkanie z Panem możesz zakończyć modlitwą „Ojcze nasz”.

Zachęcam Cię także, abyś zanotował chociaż kilka myśli z tej modlitwy, niech pozostanie po niej jakiś materialny ślad, niech te notatki stanowią Twój duchowy dzienniczek. Tak, abyś mógł wrócić do tego, co stało się Twoim doświadczeniem
w spotkaniach z Jezusem.

Anna wynagrodzicielka

Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

Pustelnia Złotego Lasu zlokalizowana jest 3 km na wschód od miejscowości gminnej Rytwiany, w powiecie staszowskim (woj. świętokrzyskie). Rytwiany leżą w ciągu drogi wojewódzkiej 764 w odległości ok. 5 km od Staszowa i 14 km od Połańca.


Tarcza Finansowa 2.0 Funduszu Rozwoju dla Mikro, małych i średnich firm

© 2024 Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by lemonpixel booking by hotres

left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij